> Projekti  > MINT
ZAČINJAVCI

Ideja je projekta pod imenom ZAČINJAVCI izraditi ekološku, održivu, biorazgradivu lončanicu sa začinskim biljem.
Posuda za začine, namijenjena za daljnje usađivanje u drugu posudu sa zemljom ili direktno u okoliš, izrađena je od kaširanog papira, u njoj se nalazi  supstrat za začinsko bilje te sjeme istog.
Osim toga izrađena je i dekorativna kartonska ambalaža s poklopcem koja nakon sijanja začinskog bilja može imati više namjena (ukrasna kutija za slatkiše, poklon pakiranje, kutija za promidžbene materijale i slično).
QR codovi unutar kutije daju informacije o biljci koju sadrži proizvod (upute o sijanju, održavanju, korištenju u svakodnevnom životu).

U projekt su uključene dvije škole iz dva potpuno različita sektora: SŠ Braća Radić Kaštel Štafilić-Nehaj iz sektora poljoprivrede, prehrane i veterine te Škola likovnih umjetnosti Split iz sektora likovne umjetnosti i dizajna. U timove će biti uključeni učenici više programa iz obje škole: u SŠ Braća Radić bit će to učenici programa Agroturistički tehničar te učenici programa Pomoćni cvjećar i Pomoćni vrtlar; iz Škole likovnih umjetnosti Split sudjeluju učenici programa Grafički dizajner te programa Industrijski dizajner. Aktivnosti će se u partnerskim školama provoditi paralelno, dio aktivnosti održat će se u SŠ Braća Radić, dio u Školi likovnih umjetnosti.

Krajnji proizvod ekološki je usmjeren, održiv, biorazgradiv, izrađen od prirodnih materijala. Prilikom proizvodnje lončanice ostvaruju se pozitivni učinci na okoliš, neće biti otpada koji uništava isti. Rezultat projekta živa je biljka koja će oplemeniti svaki prostor u kojem se nađe, atmosferu učiniti ugodnijom i bogatiju kisikom, a uz to će biti iskoristivo u kuhinji i ugostiteljstvu.

Kaštelanskih 7.

2016. godine Srednja škola Braća Radić uspješno je prijavila projekt Kaštelanskih 7 u okviru natječaja Promocija i jačanje kompetencija strukovnih zanimanja za turizam 2016. Projekt je odobren te financiran od Ministarstva turizma Republike Hrvatske.
Cilj našeg projekta, koji je izrađen i realiziran u suradnji sa partnerskom Školom za dizajn, grafiku i održivu gradnju iz Splita, je bio osmisliti sedmodnevni turistički aranžman za mlade baziran na  7 različitih aktivnosti koje bi kroz sedam dimenzija predstavile posjetiteljima grad Kaštela i tako ga učinile destinacijom atraktivnom za mlade.

Sedmodnevni aranžman uključuje boravak u Učeničkom domu naše Škole koji u ljetnom periodu postaje hostel, vožnju biciklima, vožnju kajacima, kulturološke i gastro radionice, posjete kulturnim znamenitostima i ustanovama i dr.

U samu realizaciju, osmišljavanje, simulaciju projekta su aktivno uključeni naši učenici te su usput razvijali poduzetnički duh i stvarali svijest o turizmu kao važnoj privrednoj grani.
Prilikom realizacije projekta uspješno smo surađivali s Muzejom grada Kaštela, Turističkom zajednicom grada Kaštela kojima ujedno ovim putem i zahvaljujemo.

« Rujan 2024 »