Povijest školske knjižnice

OD 1946. DO 1997.

Povijest knjižnice Srednje škole «Braća Radić» vezana je uz povijest same škole.

Obrazovanje u poljoprivrednoj struci na području Kaštela započinje davne 1946. godine u Poljoprivrednom tehnikumu smještenom u Kaštel Lukšiću.

1959. godine ta ustanova seli u Kaštel Štafilić – Nehaj.

Poljoprivredna škola smještaj dobija u zgradi izgrađenoj 1936. za potrebe odmarališta Dravske banovine koja za vrijeme II. sv rata postaje talijanska bolnica, potom vojna akademija te konačno srednjoškolski centar.

Šezdesetih se godina školska knjižnica, zasnovana na fondu Poljoprivrednog tehnikuma, obogaćuje stručnom literaturom Šumarske škole iz Splita koja prestaje s radom, a kaštelanska škola dobija naziv Poljoprivredno-šumarski školski centar.

Za vrijeme «Šuvarovih reformi»  škola se fuzira 1978. u Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje u kemijsko-prehrambenoj, poljoprivredno-šumarskoj i zanatskoj djelatnosti.

Nakon odvajanja 1987. ponovno mijenja ima i postaje COUO u poljoprivredi, prehrani i veterini.

Kroz prošla desetljeća mnoge su djelatnice sudjelovale u vođenju knjižnice, no najčešće se spominju dva imena: tijekom 70-tih i 80-tih godina prof. hrv. i francuskog jezika Perica Tafra bila je zadužena za fond beletristike, a dipl. ing. agronomije Kitica Antičević za stručni fond.

1989. započinje obnova matične zgrade, a nastava se opet premješta na druge lokacije u Kaštelima i Splitu sve do povratka u Nehaj 10.10.1992. U međuvremenu škola mijenja naziv u Srednja škola «Braća Radić», te prima uz postojeća usmjerenja i prvu generaciju šumarskih tehničara (1992./93.).

Tijekom 1994./95. uređuje se prostor za buduću knjižnicu u podrumu škole te se prikuplja knjižni fond. Zbog različitih lokacija škole i obnove školskih prostora i fond knjižnice je doživio česta premještanja, te pretrpio mnoge promjene – u  broju svezaka, u vrsti građe, u dostupnosti korisnicima.

U srpnju 1997. pristupilo se inventarizaciji prikupljenog fonda tako da 1. 7. 1997. smatramo službenim početkom rada knjižnice Srednje škole «Braća Radić», iako sama škola obilježava više od 60 godina djelovanja, a različiti pečati na koje možemo naići u starijim knjigama svjedoče o pripadnosti različitim vremenima i nazivima same škole.

OD 1997. DO DANAS

Kroz zadnje desetljeće fond knjižnice se stalno osuvremenjuje lektirnim i stručnim naslovima za potrebe učenika i djelatnika naših strukovnih programa (veterina, poljoprivreda, agroturizam, prehrana, šumarstvo) te literaturom za potrebe učenika opće gimnazije (šk. god. 1998./99. upisana prva generacija.)

Knjižnični fond je organiziran po UDK sustavu, smješten u otvorenom pristupu – slobodnoj posudbi, a dio (priručno-referentna literatura i stari fond) se koristi u čitaonici. Sve knjige su inventarizirane i signirane.

Sve djelatnosti u knjižnici i čitaonici se odvijaju načelima suvremenog pristupa korisniku – omogućena mu je dostupnost knjigama i informacijama te ga se potiče na kvalitetan i samostalan rad kao osnovi za cjeloživotno učenje.

161. godišnjica rođenja Nikole Tesle

« Kolovoz 2017 »