Šk. god. 22./23.

„Čitam lakše!“

U šk. god. 2022./2023. školska knjižnica je sudjelovala u projektu „Čitam lakše! - pristupačnije čitanje digitalnih sadržaja“ kojeg provodi Hrvatski zavod za knjižničarstvo pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu (NSK) te je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH.

U okviru projekta odabrani sadržaji digitalne građe NSK koja je nositelj projekta prilagođeni su i time lakše dostupni osobama s disleksijom i drugim teškoćama u čitanju. Mogu se čitati na portalu Digitalne zbirke NSK i u aplikaciji Lexie suradnika u projektu Omoguru.
Hrvatski zavod za knjižničarstvo je pozvao školske i gradske knjižnice da se uključe u projekt, namijenjen prvenstveno učenicima s disleksijom i različitim teškoćama u čitanju. Cilj projekta je učenicima olakšati čitanje upravo uz pomoć mrežne aplikacije za ugodnije čitanje - Lexie. Ona nudi pristup eLektirama, klasicima i kratkim pričama te se može koristiti na mobitelima, tabletima i računalima.

U aplikaciju je moguće dodavati vlastite digitalne knjige i tekstove, dokumente, izrađivati radove i skripte za učenje uz pomoć bilješki iz knjiga, udžbenika i internetskih izvora. Sve tekstove korisnici mogu čitati uz alate za prilagodbu teksta koji olakšavaju čitanje. Na primjer, može se mijenjati vrsta i veličina fonta, razmak između slova ili redaka, boja pozadine teksta itd. Tekstove korisnici mogu čitati sami ili ih aplikacija može čitati za njih, na hrvatskom ili engleskom jeziku, ovisno o jeziku teksta.

U projekt se uključilo ukupno 150 knjižnica, među kojima i naša školska knjižnica. Za naše učenike kreiran je jedinstveni korisnički račun za pristup aplikaciji Lexie koja će biti besplatno dostupna do kraja šk. godine 2022./2023. U suradnji s razrednicima i stručnom službom, učenici iz 17 školskih odjeljenja dobili su pristupne podatke i upute za korištenje, odnosno link na videouputu – Lexie Demo. Projekt će se nastaviti i u narednoj šk. godini, 2023./2024., kad ćemo uključiti nove korisnike.

Za sve upute, informacije ili mogućnosti korištenja aplikacije Lexie, možete se javiti školskoj knjižničarki.

Opširnije:

Foto: https://www.omoguru.com/wp-content/uploads/2022/06/ilustracija-Lexie-24sata.png

Pripremila i vodila: Mirna Luketin, prof.