preskoči na sadržaj

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić

Lektire

POPIS (PREDVIĐENIH) LEKTIRA 

Točan popis lektira dobit ćete od predmetnog nastavnika!
 

1. RAZRED

1. Homer, Ilijada (pjevanje I., VI., XVI., XVIII., i XXIV.) (ep)

2. August Šenoa, Zlatarovo zlato (povijesni roman)

3. J. D. Salinger, Lovac u žitu (moderni roman)

4. Vjenceslav Novak, U glib (pripovijetka)

5. Vjekoslav Kaleb, Gost (novela)

6. A.G.Matoš, Cvijet sa raskršća (novela)

7. Pavao Pavličić, Dobri duh Zagreba ( kratka priča)

8. Sofoklo, Antigona (tragedija)

9. Marin Držić: Skup (komedija)

10. Ivo Vojnović, Ekvinocij (drama)

11. Biblija: Knjiga Postanka (dijelovi), Knjiga Izlaska (dijelovi), Judita, Pjesma nad pjesmama, Psalmi (izbor), Evanđelje po Ivanu (Proslov)

12. Homer, Odiseja (pjevanje I., XIX., XXI.) (ep)

13. Eshil, Okovani Prometej (tragedija)

14. Sofoklo, Kralj Edip (tragedija)

15. Euripid, Elektra (tragedija)

16. Plaut, Škrtac (komadija)

17. Vergilije, Eneida (II, i IV. pjevanje) (ep)
 

2. RAZRED

1. Dante Alighieri, Božanstvena komedija (Pakao, I.- V. pjevanje)

2. Francesco Petrarca, Kanconijer (izbor) (zbirka lirskih pjesama)

3. Giovanni Boccaccio, Decameron (Uvod i tri novele - 1. dan 1. novela, 2. dan 3. novela, 10. dan 5. ili 6. novela) (zbirka novela)

4. Miguel de Cervantes, Don Quijote (roman), skraćena verzija

5. William Shakespeare, Hamlet

6. William Shakespeare, San Ivanjske noći

7. Marko Marulić, Judita (ep) i Miro Gavran : Judita

8. Marin Držić, Dundo Maroje (komedija)

9. Marin Držić, Novela od Stanca (komedija)

10. Ivan Gundulić, Dubravka

11. Ivan Gundulić, Osman  (pjevanja I., IV. od 345. do 432. stiha; VII. od 269. do 308. stiha; VIII. od 569. do 592.; IX. od 321 do 408.; i XX. od 289. do 376. stiha) (ep)

12. Pierre Corneille, Cid (tragikomedija)

13. Jean Racine, Fedra (tragedija)

14. Moliere, Škrtac (komedija)

15. Carlo Goldoni, Krčmarica Mirandolina (komedija)

16. J. W. Goethe, Patnje mladog Werthera (roman)

17. Friedrich Schiller, Razbojnici (drama)

18. E. Allen Poe, Crni mačak (novela)

19. A. S. Puškin, Evgenij Onjegin

20. M. J. Ljermontov, Junak našeg doba
 

3. RAZRED

1. Ivan Mažuranić, Smrt Smail-age Čengića (epski spjev)

2. August Šenoa, Prijan Lovro (pripovijetka)

3. Honore de Balzac, Otac Goriot (roman)

4. Gustave Flaubert, Gospođa Bovary (roman)

5. I. S. Turgenjev, Lovčevi zapisi (zbirka pripovijedaka)(Šuma i stepa, Nadstojnik)

6. N. V. Gogolj, Kabanica (pripovijetka)

7. F. M. Dostojevski, Zločin i kazna (roman)

8. L. N. Tolstoj, Ana Karenjina (roman)

9. Emile Zola, Therese Raquin

10. K. Š. Gjalski, Perillustris ac generosus Cintek (iz zbirke novela  Pod starim krovovima)

11. Ante Kovačić, U registraturi (roman)

12. Josip Kozarac, Tena (pripovijetka)

13. Vjenceslav Novak, Posljednji Stipančići (roman)

14. Henrik Ibsen, Nora (drama)

15. A. P. Čehov, Tri sestre (drama)

16. Ivo Vojnović, Dubrovačka trilogija- Suton (drama)

17. A. G. Matoš, Camao (novela)

18. Dinko Šimunović, Muljika (pripovijetka)

19. Milan Begović, Bez trećega (drama)

20. M. Cihlar Nehajev, Bijeg (roman)
 

4. RAZRED

1. Marcel Proust, Combray  (U traganju za izgubljenim vremenom) (roman)

2. Luigi Pirandello, Šest osoba traži autora (drama)

3. Franz Kafka, Proces (roman)

4. Franz Kafka, Preobražaj (pripovijetka)

5. Ernest Hemingway, Starac i more

6. Miroslav Krleža, Povratak Filipa Latinovicza (roman)

7. Miroslav Krleža, Baraka Pet Be (novela iz zbirke Hrvatski bog Mars)

8. Miroslav Krleža, Gospoda Glembajevi (drama)

9. Ivo Andrić, Prokleta avlija (roman)

10. Albert Camus, Stranac (roman)

11. J. P. Sartre, Mučnina (roman)

12. Eugene Ionesco, Ćelava pjevačica, Stolice (drame)

13. Samuel Beckett, U očekovanju Godota  (drama)

14. Hermann Hesse, Stepski vuk (roman)

15. Ranko Marinković, Kiklop (roman)

16. Ranko Marinković, Ruke (izbor iz zbirke novela)

17. Petar Šegedin, Crni smiješak (zbirka)

18. Slobodan Novak, Mirisi, zlato i tamjan (roman)

19. Antun Šoljan, Kratki izlet (roman)

20. Vladan Desnica, Proljeća Ivana Galeba (roman)

21. Ivo Brešan, Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja (roman)

22. Nedjeljko Fabrio, Smrt Vronskoga (roman)

23. Ivan Aralica, Psi u trgovištu (ili neki drugi roman iz piščeve prve faze)

24. Pavao Pavličić, Koraljna vrata (roman)

 


Lektire na državnoj maturi 2016./17.

Književna ispitna djela za školski esej u šk. godini 2016./2017. za višu razinu ispita jesu:

  1. Camus, Albert: Stranac
  2. Cihlar Nehajev, Milutin: Bijeg
  3. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna
  4. Držić, Marin: Dundo Maroje
  5. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Dobriša Cesarić, Josip Pupačić, Slavko Mihalić)
  6. Kafka, Franz: Preobrazba
  7. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi
  8. Krleža, Miroslav: Povratak Filipa Latinovicza
  9. Marinković, Ranko: Kiklop
  10. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići
  11. Salinger, Jerome David: Lovac u žitu
  12. Shakespeare, William: Hamlet
  13. Sofoklo: Antigona
  14. Šimić, Antun Branko: Preobraženja                                                                                                  

Književna ispitna djela za školski esej u šk. godini 2016./2017. za osnovnu razinu ispita:

  1. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna
  2. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Dobriša Cesarić, Josip Pupačić, Slavko Mihalić)
  3. Ibsen, Henrik: Nora
  4. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi
  5. Marinković, Ranko: Kiklop
  6. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići
  7. Shakespeare, William: Hamlet
  8. Sofoklo: Antigona

Izvor: h

Izvor: https://www.ncvvo.hr/wp-content/uploads/2016/09/HRVATSKI-2017.pdf   (16. 11. 2016.)

 


E-Lektire

E-LEKTIRE
 

Na stranici http://lektire.skole.hr/ naći ćete cjelovita lektirna djela za osnovnu i srednju školu.

Za pristup lektirnim djelima morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega ste dobili u školi uz pomoć naše školske administratorice, prof. Andrijane Skelić.
 

Ovdje donosimo popis lektira za srednju školu koje možete čitati na gore navedenoj stranici (i po želji printati):

 

1. razred srednje

Antigona - (oko 442. pr. Kr) - Sofoklo

Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop

Breza - (1928) - Slavko Kolar

Cvijet sa raskršća - (1908) - Antun Gustav Matoš

Ekvinocijo - (1895) - Ivo Vojnović

Elektra - (oko 413-410 pr. n. e.) - Euripid

Eneida - (29-19. pr. n. e.) - Vergilije

Hvalisavi vojnik - (kraj 3. - početak 2. st. pr. n. e.) - Tit Makcije Plaut

Ilijada - (8-7. st. pr. n. e. (?)) - Homer

Kralj Edip - (oko 429. pr. Kr.) - Sofoklo

Metamorfoze - (8. n. e.) - Ovidije

Medeja - (431. pr. n. e.) - Euripid

Mi smo za pravicu - (1936) - Slavko Kolar

Okovani Prometej - (prva polovica 5. st. pr. kr.) - Eshil

Odabrane pripovijetke - (1895-1911) - Antun Gustav Matoš

Odabrane pripovijetke - (1894-1905) - Vjenceslav Novak

Odiseja - (8-7. st. pr. n. e. (?)) - Homer

Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić

Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić

Sin domovine - (1940) - August Cesarec

Tvrdica (Škrtac) - (oko 195. pr. Kr.) - Tit Makcije Plaut

Tvrdica (Škrtac) - (oko 195. pr. Kr.) - Tit Makcije Plaut

U glib - (1901) - Vjenceslav Novak

Zlatarovo zlato - (1871) - August Šenoa

 

2. razred srednje

Crni mačak - (1843) - Edgar Allan Poe

Cid - (1636) - Pierre Corneille

Childe Harold - (1812-1818) - George Gordon Byron

Dubravka - (1628) - Ivan Gundulić

Dopuna Gundulićevog "Osmana" - (1844) - Ivan Mažuranić

Dundo Maroje - (1551) - Marin Držić

Dekameron (izbor) - (oko 1349-1353.) - Giovanni Boccaccio

Evgenij Onjegin - (1833) - Aleksandar Sergejevič Puškin

Fedra - (1677) - Jean Racine

Gostioničarka Mirandolina - (1751) - Carlo Goldoni

Gavran - (1845) - Edgar Allan Poe

Hamlet - (između 1599. i 1602.) - William Shakespeare

Junak našeg doba - (1841) - Mihail Jurjevič Ljermontov

Judita - (1501) - Marko Marulić

Gostioničarka Mirandolina - (1751) - Carlo Goldoni

Novela od Stanca - (1551) - Marin Držić

Osman - (1638 - nedovršeno) - Ivan Gundulić

Dopuna Gundulićevog "Osmana" - (1844) - Ivan Mažuranić

Otelo - (oko 1603-1604.) - William Shakespeare

Oluja - (1610-1611) - William Shakespeare

Pavlimir - (1632) - Junije Palmotić

Planine - (1536) - Petar Zoranić

Patnje mladoga Werthera - (1774) - Johann Wolfgang von Goethe

Robinja - (prije 1530) - Hanibal Lucić

Ribanje i ribarsko prigovaranje - (1556; tiskano 1568.) - Petar Hektorović

Romeo i Julija - (između 1591 i 1595) - William Shakespeare

Razbojnici - (1781) - Johann Christoph Friedrich von Schiller

Suze sina razmetnoga - (1622) - Ivan Gundulić

Skup - (1555. - ?) - Marin Držić

San Ivanjske noći - (između 1594 i 1596) - William Shakespeare

Sonetni vijenac - (1834) - France Prešeren

Škrtac - (1668) - Jean-Baptiste Poquelin Molière

Umišljeni bolesnik - (1673) - Jean-Baptiste Poquelin Molière

Umorstva u Rue Morgue - (1841) - Edgar Allan Poe

 

3. razred srednje

Amerikanska jahta u splitskoj luci - (1930) - Milan Begović

Bijeg - (1909) - Milutin Cihlar Nehajev

Bez trećeg - (1926) - Milan Begović

Bitanga - (1910) - Janko Polić Kamov

Brada - (1912) - Janko Polić Kamov

Camao - (1900) - Antun Gustav Matoš

Čiča Goriot - (1835) - Honoré de Balzac

Dubrovačka trilogija - (1895-1901) - Ivo Vojnović

Nadstojnik (Dvorski) - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev

Đuka Begović - (1911) - Ivan Kozarac

Gospođa Bovary - (1857) - Gustave Flaubert

Germinal - (1885) - Émile Zola

Izabrane novele - (1876-1886) - Guy de Maupassant

Jelkin bosiljak - (1881) - Eugen Kumičić

Katastrofa - (1892) - Janko Leskovar

Kabanica - (1842) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Lovčevi zapisi - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev

Mali od foguna - (1949) - Viktor Car Emin

Mlinarska djeca - (1873) - Rikard Jorgovanić

Misao na vječnost - (1891) - Janko Leskovar

Mrtve duše - (1842) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Mi smo za pravicu - (1936) - Slavko Kolar

Novele i lakrdije - (1906-1912) - Janko Polić Kamov

Nadstojnik (Dvorski) - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev

Na vodi - (1876) - Guy de Maupassant

Nora ili Kuća lutaka - (1879) - Henrik Ibsen

Odabrane pripovijetke - (1888-1899) - Josip Kozarac

Odabrane pripovijetke - (1895-1911) - Antun Gustav Matoš

Opančareva kći - (1871) - Josip Eugen Tomić

Oprava - (1899) - Josip Kozarac

Odabrane novele - (1891-1944) - Janko Leskovar

Odabrane pripovijetke - (1906-1910) - Ivan Kozarac

Odabrani eseji i putopisi - (1905-1913) - Antun Gustav Matoš

Oko Lobora - (1907) - Antun Gustav Matoš

Pod starim krovovima - (1886) - Ksaver Šandor Gjalski

Prijan Lovro - (1875) - August Šenoa

Pustolov pred vratima - (1926) - Milan Begović

Pjesme - (1906-1914) - Antun Gustav Matoš

Posljednji Stipančići - (1899) - Vjenceslav Novak

Revizor - (1836) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Seljačka buna - (1877) - August Šenoa

Smrt Smail-age Čengića - (1846) - Ivan Mažuranić

Slavonska šuma - (1888) - Josip Kozarac

Sudoperka - (1911) - Ivan Kozarac

Tonkina jedina ljubav - (1931) - August Cesarec

Tena - (1894) - Josip Kozarac

Tri sestre - (1900) - Anton Pavlovič Čehov

Tito Dorčić - (1906) - Vjenceslav Novak

Thérèse Raquin - (1867) - Émile Zola

U registraturi - (1888) - Ante Kovačić

Urota zrinsko-frankopanska - (1894) - Eugen Kumičić

Uskrsnuće - (1899) - Lav Nikolajevič Tolstoj

Začuđeni svatovi - (1883) - Eugen Kumičić

Zločin i kazna - (1866) - Fjodor M. Dostojevski

Ženik - (1902) - Franjo Horvat Kiš

 

4. razred srednje

Alkar - (1908) - Dinko Šimunović

Balade Petrice Kerempuha - (1936) - Miroslav Krleža

Baraka pet be - (1922) - Miroslav Krleža

Combray - U traženju izgubljena vremena - (1913) - Marcel Proust

Duga - (1907) - Dinko Šimunović

Gospoda Glembajevi - (1928) - Miroslav Krleža

Hrvatski bog Mars - (1922-1947) - Miroslav Krleža

Izabrane pjesme - (1914-1955) - Tin Ujević

Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović

Jama - (1943) - Ivan Goran Kovačić

Kraljevo - (1918) - Miroslav Krleža

Kristofor Kolumbo - (1918) - Miroslav Krleža

Khevenhiller - (1936) - Miroslav Krleža

Leda - (1932) - Miroslav Krleža

Muljika - (1906) - Dinko Šimunović

Preobraženja - (1920) - Antun Branko Šimić

Povratak Filipa Latinovicza - (1932) - Miroslav Krleža

Preobražaj - (1915) - Franz Kafka

Ruke - (1953-1962) - Ranko Marinković

Sabrane pjesme - (1913-1925) - Antun Branko Šimić

Srebrne svirale - (1920-2004) - Dragutin Tadijanović

Šest lica u potrazi za autorom - (1921) - Luigi Pirandello

U agoniji - (1928) - Miroslav Krleža

Combray - U traženju izgubljena vremena - (1913) - Marcel Proust
 

Izvor: http://lektire.skole.hr/lektire-srednja-skola (19.3.2015.)

 


Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 

Oglasna ploča
Razglednica naše škole

Učenička zadruga

Hrvatska danas


http://www.fashion.hr/lifestyle/14-ideja-za-nekonvencionalan-adventski-vijenac-89221.aspx

Globe projekt

Kalendar
« Prosinac 2017 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr
preskoči na navigaciju