preskoči na sadržaj

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić

Lektire
POPISI LEKTIRA U ŠK. GOD. 2020./2021. 

Ovdje možete vidjeti popise obveznih lektirnih te predloženih izbornih književnih djela.

Napominjemo da će svaki nastavnik Hrvatskog jezika odrediti koja djela će se čitati i kojim redoslijedom, ovisno o interesima učenika pojedinog razreda, dogovoru odjeljenja i nastavnika te mogućnostima posudbe odnosno raspoloživosti pojedinog naslova u školskoj i u gradskim knjižnicama te u digitalnom obliku (besplatni e-izvori).

 

ČETVEROGODIŠNJI STRUKOVNI PROGRAMI

  • prof. Marija Lučić

1. RAZRED                                                         

1. George Orwell: Životinjska farma                                                                     

2. August Šenoa: Prijan Lovro                                                                 

3. Marin Držić: Novela od Stanca                                                                           

4. Sofoklo: Antigona                                                                    

5. Dante Alighieri: Pakao                                                                           

6. Miro Gavran: Kreontova Antigona                                                                   

7. Dobriša Cesarić, izbor iz poezije                                                                        

8. Lektira po izboru učenika                                                                     

                                                                             

2. RAZRED                                                                        

1. Miro Gavran: Judita                                                                

2. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići                                                                         

3. Pedro Calderón de la Barca: Život je san                                                                       

4.  Moliere: Škrtac                                                                        

5. Johann Wolfgang von Goethe: Patnje mladog Werthera                                                                      

6. Edgar Allan Poe: Crni mačak                                                                

7. Antun Gustav Matoš: Camao; Cvijet sa raskršća                                                                        

8. Lektira po izboru učenika                                                                     

                                                                             

3. RAZRED                                                                        

1. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića                                                                       

2. Josip Kozarac: Tena                                                                 

3. Nikolaj Vasiljevič Gogolj: Kabanica                                                                   

4. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna                                                               

5. August Šenoa: Prijan Lovro                                                                 

6. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići                                                                         

7. Henrik Ibsen: Kuća lutaka (Nora)                                                                      

8. Lektira po izboru učenika

 

4. RAZRED                                                                        

1. Franz Kafka: Preobrazba                                                                       

2. Miroslav Krleža: Baraka Pet Be                                                                          

3. Albert Camus: Stranac                                                                           

4. Miroslav Krleža: Povratak Filipa Latinovicza                                                                  

5. Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi                                                                           

6. Ivo Andrić: Prokleta avlija                                                                     

7. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja

 

  • prof. Petra Bašić, zamjena za M. Vuinu

                                                                          

1. RAZRED                                                                        

1.Cody McClain Brown: Propuh, papuče i punica                                                                           

2. Ivana Brlić-Mažuranić: Kako je Potjeh tražio istinu                                                                   

3. Dobriša Cesarić, izbor iz poezije                                                                        

4. August Šenoa: Prijan Lovro                                                                 

5. Jerome David Salinger: Lovac u žitu                                                                 

6. Marin Držić: Novela od Stanca                                                                           

7. Sofoklo: Antigona                                                                    

8. Lektira po izboru učenika                                                                                                                                    

               

2. RAZRED                                                                        

1. George Orwell: Životinjska farma                                                                     

2. Antun Gustav Matoš: Camao                                                                             

3. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići                                                                         

4. Miro Gavran: Judita                                                                

5. Pedro Calderón de la Barca: Život je san                                                                       

6. Sofoklo: Antigona                                                                    

7. Johann Wolfgang von Goethe: Patnje mladog Werthera                                                                      

8. Lektira po izboru učenika                                                                     

                                                                             

3. RAZRED                                                                        

1. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića                                                                       

2. Ivan Gundulić: Dubravka                                                                      

3. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna                                                               

4. August Šenoa: Prijan Lovro                                                                 

5. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići                                                                         

6. Henrik Ibsen: Kuća lutaka (Nora)                                                                      

7. Antun Gustav Matoš: Camao; Cvijet sa raskršća                                                                        

8. Lektira po izboru učenika                                                                     

                                                                             

4. RAZRED                                                                        

1. Franz Kafka: Preobrazba                                                                       

2. Miroslav Krleža: Baraka Pet Be                                                                          

3. Albert Camus: Stranac                                                                           

4. Miroslav Krleža: Povratak Filipa Latinovicza                                                                  

5. Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi                                                                           

6. Ivo Andrić: Prokleta avlija                                                                     

7. Ranko Marinković: Kiklop

 

TROGODIŠNJI STRUKOVNI PROGRAM

 

  • prof. Jelena Buljan

1. RAZRED                                                         

1. Ivana Brlić-Mažuranić: Regoč                                              

2. Vjekoslav Kaleb: Gost                                                            

3. George Orwell: Životinjska farma                                                     

4. Sofoklo: Antigona                                                    

5. Giovanni Boccaccio: Dekameron                                                       

6. Marin Držić: Dundo Maroje                                                 

                                                              

2. RAZRED                                                         

1. Ivan Gundulić: Dubravka                                                       

2. Molière: Škrtac                                                          

3. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića                                                       

4. Honoré de Balzac: Otac Goriot                                                           

5. Ante Kovačić: U registraturi                                                 

6. Josip Kozarac: Tena                                                 

                                                              

3. RAZRED                                                         

1. Henrik Ibsen: Kuća lutaka (Nora)                                                      

2. Milan Begović: Bez trećega                                                  

3. Franz Kafka: Preobražaj                                                        

4. August Cesarec: Tonkina jedina ljubav                                                           

5. Ranko Marinković: Ruke                                                       

6. Ivan Raos: Došlo pismo iz Njemačke

                              

GIMNAZIJSKI PROGRAM

 

  • prof. Silvana Sanader                                                                  

                                                                             

1. RAZRED GIMNAZIJE                                                                

1. George Orwell: Životinjska farma                                                                     

2. Ray Bradbury: Fahrenheit 451                                                                            

3. Ivana Brlić Mažuranić: Kako je Potjeh tražio istinu                                                                    

4. Pavao Pavličić: Lađa od vode                                                               

5. August Šenoa: Prijan Lovro                                                                 

6. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići                                                                         

7. Jerome David Salinger: Lovac u žitu                                                                 

8. Francesco Petrarca: Kanconijer                                                                         

9. Sofoklo: Antigona                                                                    

                                                                             

4. RAZRED GIMNAZIJE                                                                

1. Franz Kafka: Preobražaj                                                                        

2. Luigi Pirandello: Šest lica traži autora                                                               

3. Miroslav Krleža: Baraka Pet Be                                                                          

4. Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi                                                                           

5. Miroslav Krleža: Povratak Filipa Latinovicza                                                                  

6. Albert Camus: Stranac                                                                           

7. Ranko Marinković, izbor novela                                                                        

8. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja                                                              

9. Pavao Pavličić: Koraljna vrata                                                                             

                                                                                                                                                                                                                                          

  • prof. Radojka Hrgović

                                                          

2. RAZRED GIMNAZIJE:                                                               

1. Marin Držić: Novela od Stanca                                                                           

2. Pedro Calderón de la Barca: Život je san                                                                       

3. Antun Gustav Matoš, izbor novela                                                                  

4. Silvije Strahimir Kranjčević, izbor iz poezije                                                                  

5. Johann Wolfgang von Goethe: Patnje mladog Werthera                                                                      

6. George Orwell: Životinjska farma                                                                     

7. Edgar Allan Poe: Crni mačak                                                                

8. Miro Gavran: Judita                                                                

9. Alice Munro: Služba, družba, družba, prošnja, ljubav, brak                                                                  

10. Lektira po izboru učenika                                                                   

                                                                             

                                                                             

3. RAZRED GIMNAZIJE:                                                               

1. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića                                                                       

2. August Šenoa: Prijan Lovro                                                                 

3. Tin Ujević, izbor iz poezije                                                                    

4. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna                                                               

5. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići                                                                         

6. Silvije Strahimir Kranjčević, izbor iz poezije                                                                  

7. Charles Baudelaire: Cvjetovi zla                                                                        

8. Henrik Ibsen: Kuća lutaka (Nora)                                                                      

9. Antun Gustav Matoš, izbor novela                                                                  

10. Lektira po izboru učenika                                                                   

                                                                             

                                                                             


Lektire na državnoj maturi 2020./21..

Književna ispitna djela za školski esej u šk. godini 2020./21. za višu razinu ispita jesu:

  1. Balzac, Honoré de: Otac Goriot 
  2. Camus, Albert: Stranac
  3. Cihlar Nehajev, Milutin: Bijeg 
  4. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna
  5. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Antun  Branko Šimić, Tin Ujević)  
  6. Kafka, Franz: Preobrazba
  7. Kovačić, Ante: U registraturi 
  8. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi  
  9. Krleža, Miroslav: Povratak Filipa Latinovicza  
  10. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići   
  11. Salinger, Jerome David: Lovac u žitu
  12. Shakespeare, William: Hamlet
  13. Sofoklo: Antigona

 

Književna ispitna djela za školski esej u šk. godini  2020./21. za osnovnu razinu ispita:

  1. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna
  2. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Dobriša Cesarić)
  3. Ibsen, Henrik: Nora
  4. Kovačić, Ante: U registraturi 
  5. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi
  6. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići  
  7. Shakespeare, William: Hamlet
  8. Sofoklo: Antigona

 

 


E-Lektire

E-LEKTIRE
 

Na stranici http://lektire.skole.hr/ naći ćete cjelovita lektirna djela za osnovnu i srednju školu.

Za pristup lektirnim djelima morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega ste dobili u školi uz pomoć naše školske administratorice, prof. Andrijane Skelić.
 

Ovdje donosimo popis lektira za srednju školu koje možete čitati na gore navedenoj stranici (i po želji printati):

 

1. razred srednje

  • Antigona - (oko 442. pr. Kr) - Sofoklo
  • Basne - (6. st. pr. Krista) - Ezop
  • Breza - (1928) - Slavko Kolar
  • Cvijet sa raskršća - (1908) - Antun Gustav Matoš
  • Ekvinocijo - (1895) - Ivo Vojnović
  • Elektra - (oko 413-410 pr. n. e.) - Euripid
  • Eneida - (29-19. pr. n. e.) - Vergilije
  • Hvalisavi vojnik - (kraj 3. - početak 2. st. pr. n. e.) - Tit Makcije Plaut
  • Ilijada - (8-7. st. pr. n. e. (?)) - Homer
  • Kralj Edip - (oko 429. pr. Kr.) - Sofoklo
  • Metamorfoze - (8. n. e.) - Ovidije
  • Medeja - (431. pr. n. e.) - Euripid
  • Mi smo za pravicu - (1936) - Slavko Kolar
  • Okovani Prometej - (prva polovica 5. st. pr. kr.) - Eshil
  • Odabrane pripovijetke - (1895-1911) - Antun Gustav Matoš
  • Odabrane pripovijetke - (1894-1905) - Vjenceslav Novak
  • Odiseja - (8-7. st. pr. n. e. (?)) - Homer
  • Priče iz davnine - (1916, 1926) - Ivana Brlić-Mažuranić
  • Regoč - (1916) - Ivana Brlić-Mažuranić
  • Sin domovine - (1940) - August Cesarec
  • Tvrdica (Škrtac) - (oko 195. pr. Kr.) - Tit Makcije Plaut
  • Tvrdica (Škrtac) - (oko 195. pr. Kr.) - Tit Makcije Plaut
  • U glib - (1901) - Vjenceslav Novak
  • Zlatarovo zlato - (1871) - August Šenoa

 

2. razred srednje

  • Crni mačak - (1843) - Edgar Allan Poe
  • Cid - (1636) - Pierre Corneille
  • Childe Harold - (1812-1818) - George Gordon Byron
  • Dubravka - (1628) - Ivan Gundulić
  • Dopuna Gundulićevog "Osmana" - (1844) - Ivan Mažuranić
  • Dundo Maroje - (1551) - Marin Držić
  • Dekameron (izbor) - (oko 1349-1353.) - Giovanni Boccaccio
  • Evgenij Onjegin - (1833) - Aleksandar Sergejevič Puškin
  • Fedra - (1677) - Jean Racine
  • Gostioničarka Mirandolina - (1751) - Carlo Goldoni
  • Gavran - (1845) - Edgar Allan Poe
  • Hamlet - (između 1599. i 1602.) - William Shakespeare
  • Junak našeg doba - (1841) - Mihail Jurjevič Ljermontov
  • Judita - (1501) - Marko Marulić
  • Gostioničarka Mirandolina - (1751) - Carlo Goldoni
  • Novela od Stanca - (1551) - Marin Držić
  • Osman - (1638 - nedovršeno) - Ivan Gundulić
  • Dopuna Gundulićevog "Osmana" - (1844) - Ivan Mažuranić
  • Otelo - (oko 1603-1604.) - William Shakespeare
  • Oluja - (1610-1611) - William Shakespeare
  • Pavlimir - (1632) - Junije Palmotić
  • Planine - (1536) - Petar Zoranić
  • Patnje mladoga Werthera - (1774) - Johann Wolfgang von Goethe
  • Robinja - (prije 1530) - Hanibal Lucić
  • Ribanje i ribarsko prigovaranje - (1556; tiskano 1568.) - Petar Hektorović
  • Romeo i Julija - (između 1591 i 1595) - William Shakespeare
  • Razbojnici - (1781) - Johann Christoph Friedrich von Schiller
  • Suze sina razmetnoga - (1622) - Ivan Gundulić
  • Skup - (1555. - ?) - Marin Držić
  • San Ivanjske noći - (između 1594 i 1596) - William Shakespeare
  • Sonetni vijenac - (1834) - France Prešeren
  • Škrtac - (1668) - Jean-Baptiste Poquelin Molière
  • Umišljeni bolesnik - (1673) - Jean-Baptiste Poquelin Molière
  • Umorstva u Rue Morgue - (1841) - Edgar Allan Poe

 

3. razred srednje

  • Amerikanska jahta u splitskoj luci - (1930) - Milan Begović
  • Bijeg - (1909) - Milutin Cihlar Nehajev
  • Bez trećeg - (1926) - Milan Begović
  • Bitanga - (1910) - Janko Polić Kamov
  • Brada - (1912) - Janko Polić Kamov
  • Camao - (1900) - Antun Gustav Matoš
  • Čiča Goriot - (1835) - Honoré de Balzac
  • Dubrovačka trilogija - (1895-1901) - Ivo Vojnović
  • Nadstojnik (Dvorski) - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev
  • Đuka Begović - (1911) - Ivan Kozarac
  • Gospođa Bovary - (1857) - Gustave Flaubert
  • Germinal - (1885) - Émile Zola
  • Izabrane novele - (1876-1886) - Guy de Maupassant
  • Jelkin bosiljak - (1881) - Eugen Kumičić
  • Katastrofa - (1892) - Janko Leskovar
  • Kabanica - (1842) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj
  • Lovčevi zapisi - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev
  • Mali od foguna - (1949) - Viktor Car Emin
  • Mlinarska djeca - (1873) - Rikard Jorgovanić
  • Misao na vječnost - (1891) - Janko Leskovar
  • Mrtve duše - (1842) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj
  • Mi smo za pravicu - (1936) - Slavko Kolar
  • Novele i lakrdije - (1906-1912) - Janko Polić Kamov
  • Nadstojnik (Dvorski) - (1852) - Ivan Sergejevič Turgenjev
  • Na vodi - (1876) - Guy de Maupassant
  • Nora ili Kuća lutaka - (1879) - Henrik Ibsen
  • Odabrane pripovijetke - (1888-1899) - Josip Kozarac
  • Odabrane pripovijetke - (1895-1911) - Antun Gustav Matoš
  • Opančareva kći - (1871) - Josip Eugen Tomić
  • Oprava - (1899) - Josip Kozarac
  • Odabrane novele - (1891-1944) - Janko Leskovar
  • Odabrane pripovijetke - (1906-1910) - Ivan Kozarac
  • Odabrani eseji i putopisi - (1905-1913) - Antun Gustav Matoš
  • Oko Lobora - (1907) - Antun Gustav Matoš
  • Pod starim krovovima - (1886) - Ksaver Šandor Gjalski
  • Prijan Lovro - (1875) - August Šenoa
  • Pustolov pred vratima - (1926) - Milan Begović
  • Pjesme - (1906-1914) - Antun Gustav Matoš
  • Posljednji Stipančići - (1899) - Vjenceslav Novak
  • Revizor - (1836) - Nikolaj Vasiljevič Gogolj
  • Seljačka buna - (1877) - August Šenoa
  • Smrt Smail-age Čengića - (1846) - Ivan Mažuranić
  • Slavonska šuma - (1888) - Josip Kozarac
  • Sudoperka - (1911) - Ivan Kozarac
  • Tonkina jedina ljubav - (1931) - August Cesarec
  • Tena - (1894) - Josip Kozarac
  • Tri sestre - (1900) - Anton Pavlovič Čehov
  • Tito Dorčić - (1906) - Vjenceslav Novak
  • Thérèse Raquin - (1867) - Émile Zola
  • U registraturi - (1888) - Ante Kovačić
  • Urota zrinsko-frankopanska - (1894) - Eugen Kumičić
  • Uskrsnuće - (1899) - Lav Nikolajevič Tolstoj
  • Začuđeni svatovi - (1883) - Eugen Kumičić
  • Zločin i kazna - (1866) - Fjodor M. Dostojevski
  • Ženik - (1902) - Franjo Horvat Kiš

 

4. razred srednje

  • Alkar - (1908) - Dinko Šimunović
  • Balade Petrice Kerempuha - (1936) - Miroslav Krleža
  • Baraka pet be - (1922) - Miroslav Krleža
  • Combray - U traženju izgubljena vremena - (1913) - Marcel Proust
  • Duga - (1907) - Dinko Šimunović
  • Gospoda Glembajevi - (1928) - Miroslav Krleža
  • Hrvatski bog Mars - (1922-1947) - Miroslav Krleža
  • Izabrane pjesme - (1914-1955) - Tin Ujević
  • Izabrane pripovijesti - (1905-1929) - Dinko Šimunović
  • Jama - (1943) - Ivan Goran Kovačić
  • Kraljevo - (1918) - Miroslav Krleža
  • Kristofor Kolumbo - (1918) - Miroslav Krleža
  • Khevenhiller - (1936) - Miroslav Krleža
  • Leda - (1932) - Miroslav Krleža
  • Muljika - (1906) - Dinko Šimunović
  • Preobraženja - (1920) - Antun Branko Šimić
  • Povratak Filipa Latinovicza - (1932) - Miroslav Krleža
  • Preobražaj - (1915) - Franz Kafka
  • Ruke - (1953-1962) - Ranko Marinković
  • Sabrane pjesme - (1913-1925) - Antun Branko Šimić
  • Srebrne svirale - (1920-2004) - Dragutin Tadijanović
  • Šest lica u potrazi za autorom - (1921) - Luigi Pirandello
  • U agoniji - (1928) - Miroslav Krleža
  • Combray - U traženju izgubljena vremena - (1913) - Marcel Proust
     

Izvor: http://lektire.skole.hr/lektire-srednja-skola (19.3.2015.)

 


Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Oglasna ploča
VIRTUALNA KNJIŽNICA 2020/21

Prognoza za Kaštela
 

Globe projekt

Razglednica naše škole

EDIT ICT ŽUPANIJA


Učenička zadruga

Hrvatska danas

E-medica

Kalendar
« Travanj 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr
preskoči na navigaciju