preskoči na sadržaj

Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić

Projekt "Daj šapi glas"

Projektu „Daj šapi glas“ priključila se i naša škola, SŠ Braća Radić, Kaštel Štafilić - Nehaj i to učenici veterinarskih i poljoprivrednih odjeljenja sa svojim nastavnicima: Marijom Jerkunicom, Mirkom Tociljem, Anamarijom Novak Mitrović i Andrijanom Skelić. Naša knjižničarka Mirna Luketin nam uvijek pomaže u svemu.

I ostala odjeljenja sa svojim nastavnicima su uvijek dobrodošla.

„Daj šapi glas“ je projekt brige za napuštene životinje, tj. senzibilizacije učenika i lokalne zajednice za brigu prema napuštenim životinjama. Promjenom stava i ponašanja prema vlastitim kućnim ljubimcima, smanjio bi se broj napuštenih životinja i olakšao rad udruga koje se bave napuštenim životinjama. Razvija se empatija i važnost brige o drugima.

Učenici se aktivno uključuju u rješavanje društvenih problema  dobrovoljno sudjelujući u društveno korisnom radu. Potiče se razvoj poduzetničkih i komunikacijskih vještina te digitalna pismenost. Učenici razvijaju kreativnost i  odgovorno ponašanje prema životinjama.

Udruge se lakše nose s teretom brige za napuštene životinje, a lokalna zajednica ima manje troškove zbrinjavanja napuštenih životinja.

Motivirajući plakat 2. a nas poziva da „zagrlimo šape koje nas trebaju“.

Voditeljica projekta: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 

 

10./2023.

Učenici naše škole su posjetili sklonište za pse i mačke  "Animalis Centrum" u Kaštelima.

Učenici naše škole su posjetili sklonište za pse i mačke  u Kaštelima. Trude se nadoknaditi im bar dio ljubavi i pažnje koju bi imali smještajem u obitelji.
Zaposlenici "Animalis Centruma su im izabrali pse. Čim je "malim prijateljima" stavljen povodac, počeli su mahati repom, veselo skakati i lajati.

Mateo, Luce i Marijeta, učenici veterinarskog odjeljenja, su krenuli s njima prema nenastanjenom području u blizini skloništa. Igrali su se, češljali ih, učili jednostavnim naredbama, nagrađivali slasticom. Naši učenici dobro znaju da šetnja psima pruža fizičku aktivnost i socijalizaciju te povećava šansu za udomljenje. Iako im sklonište pruža brigu, hranu i osnovnu medicinsku skrb,većina pasa u skloništu je usamljena i preplašena. Učenici se zato i trude pružiti im puno pažnje dok su s njima i tako poboljšati njihovo emocionalno stanje.

Zato apeliramo da se udome psi i mačke iz skloništa jer im to daje šansu za bolji život.

Više u našoj fotogaleriji klikom ovdje.

Voditeljica projekta: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 

25.10.2023.

Učenici 2. a razreda u okviru Projekta "Daj šapi glas" posjetili sklonište za napuštene životinje Animalis Centrum. 

 

Naša suradnja sa  skloništem za napuštene životinje Animalis Centrum je izuzetno korisna i obogaćujuća za obje strane.
Djelatnici skloništa i veterinarka Mirta su tog, 25.10. 2023 imali pune ruke posla,  naime pronađeno je šest nezbrinutih štenaca. Zato je dolazak učenika  2. a razreda, veterinarskog usmjerenja, dočekan s veseljem. Josipa, Karla, Marijeta i Marta su došle pomoći a oko šest nezbrinutih štenaca se zaista trebalo potruditi i "uhvatiti" posla Nakon hranjenja, uslijedilo je kupanje, sušenje, fotografiranje te očitavanje čipova.

Učenici su popisali leglo po prirodnim obilježjima i spolu, dali štencima imena. Slike štenaca sa svim podacima su, potom, objavljene na web stranici skloništa gdje se mogu javiti potencijalni udomitelji.
 
No Josipa, Karla, Marijeta i Marta  nisu došle "samo" pomoći već su donijele poklone. Naime, odrekle su se dijela svog džeparca i kupile hranu, slastice i igračke za za naše "žive plišance ".

Više u našoj fotogaleriji klikom ovdje.

Voditeljica projekta: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 

7.11.2023.

Šape i šapice – pomagači u čitanju i učenju“

Od ove školske godine u našem Učeničkom domu djeluje Volontersko-humanitarni klub „Vita“. Dio učenika volontera uključen je u projekt senzibilizacije za brigu o napuštenim životinjama „Daj šapi glas“. Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Mjeseca hrvatske knjige školska knjižnica je pozvala mlade volontere i ljubitelje životinja na edukativno predavanje o ulozi terapijskog psa u poticanju čitanja kod djece i mladih.

U suradnji školske knjižničarke i prof. Marije Jerkunice, odgajateljice u Učeničkom domu škole, u školskoj knjižnici održano je 7. studenoga 2023. predavanje „Šape i šapice – pomagači u čitanju i učenju“. Sudjelovali su učenici veterinarski tehničari od prvog do četvrtog razreda koji borave u našem Učeničkom domu. Učenici su ujedno uključeni u rad volontersko-humanitarnog kluba „Vita“ te u aktivnosti projekta „Daj šapi glas“ u okviru kojeg posjećuju kaštelanski azil, druže se i brinu za pse koji su tamo smješteni. 

Budući da svakog listopada školska knjižnica organizira odgojno-obrazovne aktivnosti s ciljem promidžbe čitanja i razvoja čitalačkih vještina, knjižničarka je razgovarala s učenicima o dobrobitima čitanja još od najranije dobi. Ono je izuzetno  važno za uspješan intelektualni, emocionalno-socijalni i kreativni razvoj i napredak djeteta. Nažalost, četvrtina školske populacije ima određenih poteškoća u čitanju, učenju, pisanju, poremećaj pažnje, emocionalne teškoće.

U pripremljenoj prezentaciji s izabranim videoisječcima knjižničarka je učenicima predstavila licencirani program R. E. A. D. i hrvatski program „Čitaj (o) psu“ te im objasnila na koji način terapijski pas može pomoći djetetu u čitanju i učenju pokazujući  primjere organiziranog dolaska terapijskog psa s vodičem u školsku knjižnicu u raznim krajevima svijeta.

Naime, stručnjaci su ustanovili da druženje sa životinjama ima izvrstan učinak na zdravstveno stanje, popravlja raspoloženje, stvara osjećaj sigurnosti, zadovoljstva i sreće. Neupitna je uloga terapijskih životinja koje pomažu u poboljšanju i fizičkog i psihičkog zdravlja. Od 1999. u svijetu je priznat program R. E. A. D. (Reading Education Assistance Dogs) potekao iz Salt Lake Cityja (SAD) koji uvodi terapijsku životinju, a najčešće su to psi, u školske knjižnice kao pomoćnike u čitanju. Program je isključivo volonterski (terapijski pas, njegov vodič i stručni suradnici u ustanovi) i cilj mu je da djeca čitajući psu poboljšaju čitanje i komunikacijske vještine.

Program se raširio po cijelom svijetu, a u Hrvatskoj se provodi od 2014. g. pod nazivom „Čitaj (o) psu“. Nositelj aktivnosti je istarska Udruga za Pet Therapy Indeficienter Vinkuran. Od 2016. ima suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti. Obučeni pas terapeut i njegov vodič posjećuju škole te se u školskoj  knjižnici druže s djecom školskog i predškolskog uzrasta.  U opuštenom ozračju djeca sjede na jastucima na podu i čitaju naglas terapijskom psu odabrane tekstove, a često su to tekstovi baš o psima. Dok čita, ako to želi, dijete može slobodno dodirivati brižnog psa terapeuta, a isto tako mogu mu pristupiti i maziti ga i okupljena djeca.

Tijekom godina program je pokazao odlične rezultate. Djeca se iskreno raduju dolasku psa i motivirana su da čitaju naglas. Pas je idealno društvo za čitanje jer pozorno sluša, ima vremena, ne izruguje se ako dijete pogriješi, ne stvara dodatni pritisak, djeluje zaštitnički i smiruje dijete. Uočeno je da djeca osim što vježbaju čitati naglas ujedno stječu samopouzdanje, lakše se izražavaju, postaju zadovoljnija i sretnija, imaju bolju koncentraciju i postižu bolje rezultate u učenju.

Ono što je zanimljivo, kako u svijetu, tako i kod nas, terapeutski psi su većinom spašeni s ulice ili ih je vlasnik uzeo iz azila. Volonteri u ovom programu ističu da nije bitna pasmina već se traže određene vrline: dobroćudnost, smirenost, prijaznost, kako bi pas mogao djelovati terapeutski i pomoći djeci. Naši učenici su upoznali rad hrvatskih pasa čitalačkih terapeuta: Arga, Kire, Candy, Tare, Kyussa, Nere… koji po pasmini pripadaju labradorima, retriverima, akitama, hrvatskim ovčarima ili su mješanci, no sve to nije važno djeci koja su im silno privržena.

Program „Čitaj (o) psu“ iz istarske županije proširio se u manjoj mjeri na još tri županije. Budući da se u našoj županiji ne provodi, cilj ovog sata bio je informirati učenike o njegovoj korisnosti s nadom da će se možda netko od učenika u budućnosti uključiti u njegovu provedbu.

Zbog zanimljivosti teme i novih saznanja vezanih uz struku, učenici veterinarski tehničari su zainteresirano pratili izlaganje te ga vrednovali najvišim ocjenama. Nadamo se daljnjem nastavku ovakvih edukativnih tema i zajedničkih susreta!

 

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka

 

 

2.-16.12.2023.

Humanitarna akcija "Šapa dobrote"

 

Izvor: Mandica Vujina Rapić, prof.

1./2024.

Humanitarna akcija "Šapa dobrote" - izvješće

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 

 

VAUtinovo u kaštelanskom skloništu

Čuli ste za Valentinovo, a jeste li čuli za VAUtinovo?
Vautinovo je naziv za humanitarnu akciju kojoj je cilj podizanje svijesti o sudbinama napuštenih životinja i prikupljanje donacija za životinje u skloništima.

I učenici SŠ „Braća Radić “su se pridružili toj akciji. A u mjesecu ljubavi je udomljen i pas Dobri, lovački pas koji je 3 godine bio u skloništu „Animalis Centrum“ , skloništu u kojem naši učenici više nisu gosti.

U dok se skupljaju kilogrami hrane, učenice 2. a razreda veterinarskih tehničara su pomagale i oko postavljanja bambusove ograde koja bi poboljšala uvjete života psima.

Stara ograda je imala oštre i labave dijelove koji su mogli povrijediti pse.

Pripremile su materijal tj. bambusove štapove, alat za rezanje, konopac i čavle. U suradnji sa osobljem skloništa  isplanirale su raspored ograde i tako psima osigurali sigurnost.

Bili su tu i mali čupavi pomagači željni igre i pažnje. Ma, tko bi im odolio?

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 

 

4./2024.

Nemamo dva srca, jedno za mržnju, drugo za ljubav

Slastice koje su donijeli učenici 2. a razreda veterinarskih tehničara SŠ Braća Radić iz Kaštela bile su namijenjene novim stanarima skloništa Animalis Centrum, u okviru kojega  je i zaklada Bestie.

Naime, htjeli su se  uvjeriti kako ide oporavak i socijalizacija pasa koji su godinama držani na nehuman način u okolici Splita. Nesretne životinje su preuzele  udruge za zaštitu životinja iz splitsko dalmatinske i okolnih županija. Psi su još uvijek preplašeni, s nizom  fizičkih ozljeda, tjeskobni, općeg lošeg zdravstvenog stanja, a to slama srca. Trebat će ima posebna pažnja, ljubav i rehabilitacija. Volonteri i djelatnici skloništa će im to svakodnevno pružati.

 Nemamo dva srca, jedno za mržnju, drugo za ljubav…(M.S.)

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 

5./2024.

Organizirana  šetnja Marjanom s napuštenim njuškicama

Vlasnik zaklade Bestie, koja je u sklopu skloništa Animalis Centrum , Zvonimir, je pozvao volontere da subotu, 18.05.2024. provedu u društvu napuštenih njuškica.

Odazvao se veliki broj mladih sumještana među kojima su bile i naše učenice: Magdalena i Lucijana. Obje idu u SŠ Braća Radić u Kaštelima, smjer  veterinarski tehničar.

Okupljanje je bilo dogovoreno u Park šumi Marjan, punoj puteljaka, odmorišta, plaža. Šetnja je bila  humanitarnog karaktera, a zainteresirani su se trebali prijaviti  preko obrasca na instagramu. Šetnja je bila i prilika da se pronađe  dom i za nekog čupavog prijatelja.

Oni su veselo lajali, mahali repićima, skakutali, njuškali svaki kamenčić i grm. Većina njih se i okupala u moru jer je temperatura bila iznad 28 °. Na pauzi su psi popili vode, odmorili se , pojeli slasticu.

Šetnja po Marjanu, uz more, s psima iz skloništa je iskustvo koje bi učenice rado ponovile, znajući koliko takvi trenuci znače i psima i  ljudima.

Više u našoj fotogaleriji klikom ovdje

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.
Grafička obrada: Andrijana Skelić, prof.

 

6./2024.

Izvješće nakon jednogodišnjeg projekta "Daj šapi glas", 2023./2024. godina SŠ Braća Radić, Kaštel Štafilić- Nehaj

Učenici veterinarskog usmjerenja naše škole su predano radili u skloništu Animalis Centrum u Kaštel Štafiliću. Projekt je imao za cilj poboljšati uvjete života šapicama u skloništu i educirati učenike o važnosti brige za napuštene i zlostavljane životinje. 

Aktivnosti:
U sklopu projekta učenici su sudjelovali u različitim aktivnostima: prikupljanja hrane, igračaka, pribora za njegu i kupanje, posuda za hranjenje,  deka i ručnika, novca za sterilizaciju i cjepiva...
Posebno se istakao 2. a razred. Učenici su  često bio u skloništu i pomagali u svakodnevnim poslovima, a posebno u provođenju akcije udomljavanja. Rekorderi su u maženju, istrčavanju i  igranju sa njuškicama bez doma. Šetnja Marjanom i kupanje na +28° C bila je zajednička uživancija.

Hvala kolegici Draženki na zanimljivom projektu i prilici da radom u skloništima pronesemo glas onih koji ne mogu živjeti bez nas ljudi. Veselimo se nastavku rada u projektu i uključivanjem većeg broja učenika.

Izvor: Marija Jerkunica, dr. vet. med.

 


Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Oglasna ploča
Hrvatska danas

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2024/25

Razglednica naše škole

Učenička zadruga

Prognoza za Kaštela
 

Globe projekt

EDIT ICT ŽUPANIJA


E-medica

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić / Put poljoprivrednika bb, HR-21217 Kaštel Štafilić / ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr / ured@ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr
preskoči na navigaciju