Ispitni koordinator: Ksenija Danilo, dipl. ing. agro.

Državna matura  2019./20.

OBAVIJEST ZA UČENIKE

Učenici su dužni doći ispred škole pola sata prije početka ispita kako bi se na vrijeme mogle obavite sve pripremne radnje prije samog početka ispita (prozivka učenika, odlazak u učionicu, provjera identiteta učenika, podjela testova, čitanje uputa i sl.) Ako učenik zakasni na prozivku, na vratima škole stoji obavijest sa podacima u kojoj učionici piše ispit. Učenik ima pravo zakasniti najviše pola sata nakon početka pisanja ispita, ali mu se ne čitaju upute, u učionicu ulazi tiho, dežurnom nastavniku pokazuje osobnu iskaznicu i odlazi na svoje mjesto sjedenja koje također može provjeriti na vratima učionice.

Na ispit učenik mora ponijeti osobnu iskaznicu, vlastitu penkalu (ne smije koristiti grafitnu olovku i šestar),  te bočicu vode bez etikete. Mobitel mora ugasiti i predati dežurnom nastavniku u učionici.  Kada je učenik gotov sa pisanjem ispita podizanjem ruku obavještava dežurnog nastavnika koji će doći do učenika, provjeriti jesu li svi ispitni dijelovi pravilno označeni naljepnicama sa bar kodovima, i jednu naljepnicu sa bar kodom učenika zalijepiti na označeno mjesto na vrećici za povrat ispita, sve dijelove ispita NASTAVNIK će tada spremiti u vrećicu za povrat ispita (dakle nastavnik sprema ispite u vrećicu za povrat, a NE učenik, kako ne bi došlo do nekakvog propusta).

Učenik ne smije izaći s ispita prvih pola sata pisanja ispita i zadnjih 15 minuta, nego mora ostati u učionici i čekati s ostalim učenicima kraj ispita.  Ako je učenik gotov sa pisanjem ispita prije, može pozvati dežurnog nastavnika koji će ispit spremiti u vrećicu za povrat i u tišini napustiti učionicu i školu, kako ne bi ometao ostale učenike koji još pišu ispit.

Izjava student.docx
 Kalendar-i-vremenik-provedbe-ispita-–-ljetni-rok-2019 2020-FINALE-4.pdf
 Upitnik za studente.docx
 UPUTE ZA MATURANTE.docx

Hrvatski jezik - Popis lektira na DM 2019./20..

Književna ispitna djela za školski esej u šk. godini 2018./2019. za višu razinu ispita jesu:

1. Balzac, Honoré de: Otac Goriot
  2. Camus, Albert: Stranac
  3. Cihlar Nehajev, Milutin: Bijeg
  4. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna
  5. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Antun  Branko Šimić, Tin Ujević)
  6. Kafka, Franz: Preobrazba
  7. Kovačić, Ante: U registraturi
  8. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi
  9. Krleža, Miroslav: Povratak Filipa Latinovicza
  10. Marinković, Ranko: Kiklop
  11. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići
  12. Salinger, Jerome David: Lovac u žitu
  13. Shakespeare, William: Hamlet
  14. Sofoklo: Antigona

Književna ispitna djela za školski esej u šk. godini 2018./2019. za osnovnu razinu ispita:

1. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna
  2. Hrvatsko pjesništvo (Antun Gustav Matoš, Dobriša Cesarić)
  3. Ibsen, Henrik: Nora
  4. Kovačić, Ante: U registraturi
  5. Krleža, Miroslav: Gospoda Glembajevi
  6. Novak, Vjenceslav: Posljednji Stipančići
  7. Shakespeare, William: Hamlet
  8. Sofoklo: Antigona

Izvor: https://mk0ncvvow8xj1dauw2r.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/10/HRVATSKI-2019.pdf

Korisno

Hrvatski pravopis i Hrvatski jezični portal za sve koji pišu ili će pisati (završni rad) polagati državnu maturu …

Prošle godine dobili smo novi hrvatski pravopis kojeg je izradio Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ).

Po preporuci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta od 31.7.2013., Hrvatski pravopis će se koristiti u osnovnim i srednjim školama Republike Hrvatske.

Možete ga pronaći u školskoj knjižnici ili na web-stranici  http://pravopis.hr/ .

Spomenimo još jednu važnu web stranicu: Hrvatski jezični portal na adresi  http://hjp.novi-liber.hr/.

Njegova rječnička baza nastala je na temelju važnih izdanja Novog Libera: Veliki rječnik hrvatskog jezika (Anić, 2003), Rječnik stranih riječi (Anić – Goldstein, 2000) i Hrvatski enciklopedijski rječnik (razni autori, 2003), a sva ta djela imamo i u školskoj knjižnici.

Stoga, ako pišete bilo koji pismeni rad i nailazite na pravopisne nedoumice, potražite pomoć u on-line izvorima ili dođite do školske knjižnice!

Izvor: Mirna Luketin, dipl.knjižničarka

« Veljača 2020 »