“Sat za naš planet” ili “Earth hour”

Autor: Administrator , 26. 3. 2011.

Cilj je inicijative podignuti i pojačati svijest ljudi o problemima koje globalno donose klimatske promjene.

Ove subote, od 20.30 do 21.30, ugasit će se dio gradske rasvjete, i to na Rivi i u južnom dijelu Dioklecijanove palače, a sve u sklopu globalne inicijative “Sat za naš planet” ili “Earth hour”, koju je pokrenula Svjetska zaklada za zaštitu prirode (WWF).

“Sat za naš planet” ove se godine održava pod motom “Više od sata”, kojim se želi potaknuti sve ljude svijeta da vode računa o uštedi energije i tako pridonesu zaštiti i očuvanju resursa našeg planeta.

Ovom prigodom pozivamo sve naše sugrađane da u svojim domovima u subotu pogase na sat vremena svu nepotrebnu rasvjetu i elektroničke uređaje te da tim činom postanu dio svijeta – kaže nam Srđan Uljević, diplomirani pravnik u Udruzi “Sunce”.

Ovogodišnjoj akciji pridružit će se i Grad Split, čiji će predstavnik, zajedno s predstavnikom Udruge “Sunce”, koja je organizator ovog događanja za naš grad, simbolično ugasiti javnu rasvjetu na spomenutim lokacijama.

Prva globalna akcija WWF-a pokrenuta je 2007. godine u Sydneyju u Australiji i u njoj je tada sudjelovalo oko 2,2 milijuna ljudi.

Prošle godine u ovoj akciji sudjelovalo je više od 130 zemalja i stotine milijuna ljudi, a obuhvaćala je sve velike gradove svijeta.

Osim Splita, inicijativi će se pridružiti i ostali veći gradovi u Hrvatskoj – Zagreb, Rijeka, Pula, Opatija, Osijek i Dubrovnik.

Izvor: Slobodna Dalmacija