Odgovori na česte upite učenika-upisi na fakultete

Autor: Andrijana Skelić, 6. 7. 2010.

• Dana 7. srpnja 2010. godine objavljuju se konačne rang-liste kandidata po prijavljenim studijskim programima.

Od toga dana pa do 20. srpnja 2010. godine kandidati će imati mogućnost potvrditi namjeru upisa za bilo koji studijski program na kojemu su ostvarili pravo upisa, tj. našli se unutar upisne kvote.

Kandidat ima na raspolaganju 48 sati da potvrdi namjeru upisa na jedan studijski program – bilo koji od onih na kojemu je na rang listi iznad upisnoga praga, odnosno unutar upisne kvote.

Vrijeme od 48 sati počinje se odbrojavati u trenutku kada se na pojedinoj rang-listi kandidat pojavi unutar upisne kvote.

Rok za potvrdu namjere upisa za svaki pojedini studijski program jasno će biti vidljiv u odgovarajućemu stupcu tablice Rok za potvrdu namjere upisa na poveznici Moji rezultati/Rezultati po prijavljenim studijskim programima .

• Ako kandidat ostvari pravo upisa na jedan ili više studijskih programa koji su niže na njegovoj listi želja, ali ne i na svoj prvi izbor, potvrdit će namjeru upisa na jedan od tih studijskih programa.
    Potvrdom namjere upisa na jednome studijskome programu svi studijski programi koji su označeni crvenom bojom bit će obrisani.

Na taj će način kandidat osloboditi mjesto na onim rang-listama na kojima je također stekao pravo upisa ili su niže na njegovoj listi želja.
    Međutim, taj kandidat i dalje ostaje na rang-listama onih studijskih programa koji su pozicionirani više na njegovoj listi želja, a na kojima trenutačno nije stekao pravo upisa
    (npr. ako je kandidat stekao pravo upisa na svojemu 3. i 4. izboru, ali nije na 1. i 2., ukoliko kandidat potvrdi namjeru upisa na svojemu 3. izboru, brisat će se s rang-lista koje su mu niže na listi prioriteta, uključujući i 4. izbor na kojemu je ostvario pravo upisa, ali na njemu nije potvrdio namjeru upisa, no ostat će na rang-listama koje su mu višega prioriteta, tj. na 1. i 2.).
    Stoga je vrlo važno da lista prioriteta bude načinjena na način da su studijski programi poredani od najviše poželjnoga prema najmanje poželjnome.
    Ako se za njega kasnije oslobodi mjesto na studijskome programu s vrha liste njegovih želja, odnosno koji je viši na listi njegovih želja, kandidat će moći svojim TAN-om potvrditi namjeru upisa na taj studijski program, čime će se postojeća namjera automatski izbrisati.

Molimo sve kandidate koji ostvare pravo upisa na željeni studijski program da imaju razumijevanja za niže rangirane kandidate koji se na te studijske programe žele upisati te ne čekaju istek roka od 48 sati za potvrdu namjere upisa kako ne bi nepotrebno dugo zauzimali mjesta.

• Nakon što kandidat odabere studijski program za koji želi potvrditi namjeru upisa klikom na Potvrdu namjere upisa, potrebno je kliknuti na poveznicu Potvrđujem namjeru upisa na odabrani studij iznad prikaza rezultata.
    Na stranici koja će se potom otvoriti kandidat treba unijeti svoj TAN čime će namjera upisa biti potvrđena.

Molimo sve kandidate koji još nisu provjerili svoj TAN da isto učine pod poveznicom Moji podatci/Testiranje TAN-a.

• Svakih sat vremena generiraju se nove rang-liste te se tako može pratiti kretanje po njima.

• Ako kandidat ne ostvari pravo upisa niti na jedan studijski program, ne treba gubiti nadu nego treba čekati do kraja postupka.

• Ukoliko kandidat ne želi čekati da se navedeno mjesto koje je više na njegovoj listi prioriteta oslobodi, već je zadovoljan sa studijskim programom na koji je potvrdio namjeru upisa, tada je moguće obrisati sve preostale studijske programe klikom na Brišem u stupcu Brisanje s rang-liste.

Za njega je time postupak završen te se može obratiti visokome učilištu za čiji je studijski program potvrdio namjeru upisa kako bi ga uputili u daljnji postupak upisa
    .
  • Kandidati koji žele na nekome visokom učilištu prijaviti dvopredmetni studij, mogli su prijaviti neograničeni broj dvopredmetnih studijskih programa istoga visokog učilišta.
    Ako kandidat želi potvrditi namjeru upisa na dvopredmetni studijski program, to će učiniti tako da odabere dva dvopredmetna studijska programa, a zatim potvrdi namjeru upisa pritiskom na link na vrhu ekrana i upisom TAN-a.

Rok za potvrdu namjere upisa kod dvopredmetnih studijskih programa od 48 sati počinje teći kad se stekne pravo upisa na oba studijska programa.

Nakon potvrde upisa takve dvopredmetne kombinacije, na rang listi ostaju samo dvopredmetni studijski programi koji mogu dovesti do bolje kombinacije.

Pod boljom kombinacijom ovdje se smatra ona kojoj je zbroj prioriteta manji (npr. kombinacija s prioritetima 2. i 4. bolja je od kombinacije 3. i 5.

• Studijski program za čiju je potvrdu namjere upisa rok istekao više neće biti dostupan

• Nakon potvrde namjere upisa daljnje informacije oko samoga postupka i datuma upisa i potrebne dokumentacije potrebno je potražiti izravno na visokome učilištu na kojemu je ostvareno pravo upisa.

• Na poveznici Moji podatci/Osnovni podatci moguće je unijeti sliku koja će služiti za izradu iksice. (prepruka: svakako unijeti sliku)

Slika mora biti .jpg formata dimenzija 300px x 300 px (drugi formati će se povećati ili smanjiti na zadane dimenzije), vidljiva lica na praznoj pozadini.
    Unos slike nije obvezan, a ukoliko želite da služi za iksicu potrebno ju je staviti najkasnije tri dana prije upisa na visoko učilište.
    Kandidati koji ne unesu sliku trebat će se fotografirati na visokome učilištu.

Izvor: NISpVU