Svjetski dan voda, 22. ožujka.

Autor: Administrator , 21. 3. 2010.

ove se godine obilježava pod sloganom "Gospodarenje otpadnim vodama"

Svjetski dan voda 22. ožujka proglasila je Opća skupština UN-a 1992.god. ove se godine obilježava  pod sloganom    "Gospodarenje otpadnim vodama". Prema podacima iz UN-a, više od milijardu ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravoj vodi, stoga je, da bi se još više istaknulo značenje brige o vodi, razdoblje od 2005. do 2015 proglašeno desetljećem voda pod geslo "Voda za život".

Svijet je danas suočen s mogućom velikom vodnom krizom, čije se posljedice ne mogu točno predvidjeti stoga je stvorena svijest da upravljanje vodnim resursima nije samo  lokalan problem već je problem globalan. Naime četvrtina čovječanstva nema sigurnu opskrbu vodom, a polovica rabi vodu sumnjive kakvoće. U mnogim krajevima svijeta ljudi umiru od žeđi, a s druge se strane voda ne samo prekomjerno troši, nego i onečišćuje. Cilj svih ovih aktivnost je da se do 2015. prepolovi broj ljudi koji nemaju pristup zdravoj vodi za piće, kao i onih koji nemaju pristup osnovnim sanitarijama.

Hrvatska je po obnovljivim zalihama vode na 5. mjestu u Europi i 42. u svijetu. Uz bogatstvo vode možemo se pohvaliti i činjenicom da još uvijek u mnogim dijelovima Hrvatske pijemo vodu iz slavine, odnosno da je voda iz javnih vodoopskrbnih sustava većinom visoke kakvoće a opskrbljenost stanovništva vodom iz javnih vodoopskrbnih sustava u Hrvatskoj je oko 80%. Da bi se to stanje održalo kod nas su potrebna znatna ulaganja u očuvanje izvorišta pitke vode, sanaciju onečišćivača, sprječavanje ispuštanja onečišćenih voda u okoliš te dovođenje  sanitarno ispravne vodu u kućanstva. Idućih 15 godina  u Hrvatskoj treba uložiti oko 20 milijardi kuna u provedbu Direktiva o odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda, oko 13 milijardi kuna u provedbu Direktive o kvaliteti pitke vode, devet milijardi kuna u obranu od poplava te oko 4,5 milijardi kuna u natapanje.

Izvor: Wikipedija