Siječanj

Autor: Administrator , 9. 1. 2010.

siječanj

Siječanj je mjesec kojim godina počinje i ima 31 dan. Ime je u hrvatskom jeziku dobio najvjerojatnije po sječi drva, koja se u tom mjesecu obavlja. Latinsko je ime pak dobio po rimskom bogu vrata i ulaza, sunca i svjetlosti - Janusu, ali ne zbog početka (ulaska) godine već zbog ponovnog rađanja sunca, tj. ime se odnosilo na ponovno rađanje dana nakon zimskog solsticija. U rimskom kalendaru nema siječnja i veljače jer su Stari Rimljani smatrali da je zima bez mjesečnih perioda, a bio je smješten na 11. mjesto u godini.

Siječanj je pravi zimski mjesec. Krase ga mnogi superlativi; uz to što je 'najzimskiji' od svih zimskih mjeseci (prosinac, siječanj, veljača) također je i najhladniji, najsniježniji te uz veljaču i najsuši mjesec u godini, dok je na Jadranu poznat kao najvjetrovitiji mjesec sa čestom hladnom i olujnom burom.

Srednja temperatura zraka je na kopnu oko 1°C, a na moru se kreće od 5°C na sjevernom dijelu Jadrana do 8°C na južnojadranskim otocima. Temperature su niske i hladno je, no ako ima snijega, u kopnenim krajevima je još hladnije, naime, snijeg (bijela boja) odbija kratkovalno sunčevo zračenje, a sam zrači dugovalno pa je ohlađivanje tijekom noći još jače. No nisu svi dijelovi siječnja jednako hladni. U siječnju postoje vrlo hladna razdoblja prodora polarnog zraka dok između tih razdoblja nastupa kraće zatopljenje.

Prvi prodor hladnog zraka zamjećuje se u prvih 10 dana siječnja i u priobalju je praćen jakom i olujnom burom, dok u kopnene predjele Hrvatske donese ledene dane kada najviše dnevne temperature ne prelaze 0°C. U Dalmaciji se u prvih tjedan dana siječnja pojavljuju najhladniji dani u godini. Sredina mjeseca je najhladniji dio godine, prodori hladnog polarnog zraka su češći te se recimo u Zagrebu 14 i 15. siječanj smatraju najhladnijim danima u godini. Ni priobalje nije pošteđeno tog polarnog zraka, a ponekad je moguć i snijeg najčešće nošen orkanskom burom. Posljednjih dana siječnja temperatura počinje lagano rasti, dan se produžuje i time se povećava i količina sunčevog zračenja.

U siječnju prevladava utjecaj sibirske anticiklone. Vrijeme je hladno i suho, a i izraz 'zubato sunce' dolazi do izražaja kada je vrijeme sunčano, ali vrlo, vrlo hladno. Prosječni mjesečni tlak zraka u siječnju ima svoj maksimum. Anticiklonalno vrijeme sa sobom nosi i maglu, tako je u siječnju u kopnenim krajevima česta i magla koja kada se spusti, mogu proći dani ili čak i tjedni da stanovnici tih krajeva ne ugledaju Sunce. Sredozemne ciklone imaju manji utjecaj na vrijeme u Hrvatskoj nego u prosincu jer im prolaz ne dozvoljava jaka anticiklona. Ovakvo anticiklonalno vrijeme prosječno traje 7 dana.

U kopnenom području se u siječnju, uz veljaču, bilježi najmanja količina oborina dok je na obali Jadrana zima najkišovitiji dio godine, osobito na njegovom južnom dijelu. U kopnenim predjelima Hrvatske su oborine najčešće u obliku snijega, u nizinama ga se prosječno nakupi 4 centimetra dok ga u gorskim krajevima ima preko 10 centimetara.

Temperatura mora je najniža u godini, a kreće se od 11 do 13°C. No odlazak na obalu se itekako preporučuje i u zimskim mjesecima jer dok stabilno vrijeme često kopnene krajeve zastre maglom, uz obalu se može uživati u obilju sunca te, ako ne puše bura, i u podnošljivim temperaturama. No u slučaju bure, pri istoj temperaturi osjet hladnoće je znatno niži nego u kopnenim predjelima zemlje. Osim na more, u potragu za sunčevim zrakama krenite u planine kao što u prvom tjednu siječnja kreće oko 150 000 skijaša. Najposjećenije destinacije su one u Austriji, Sloveniji, Italiji, ali u malo udaljenijoj Francuskoj. Nevjerojatno je da išta cvate u siječnju, no lijeska i različite trave, na Jadranu čempres i rogač, otvaraju godišnju sezonu peludi, a na Jadranu uz stabilno vrijeme, potkraj siječnja u zavjetrini se mogu ugledati i prve visibabe i ljubičice. U unutrašnjosti snježni pokrivač zimi čuva usjeve od jakog mraza i omogućava mu dovoljno vlage dok niske temperature u siječnju pogoduju smanjenju broja kukaca i štetnika na proljeće.

Prema trenutnim prognostičkim materijalima siječanj 2010. će i na kopnu i na moru biti nešto vlažniji od prosjeka. Temperature će se zadržati u okvirima prosjeka ili će mjesec biti tek malo hladniji od višegodišnjeg prosjeka.

Izvor: METEO-INFO