7. Dani medijske pismenosti u našoj školi

Autor: Administrator , 17. 5. 2024.

Svakog proljeća u našoj zemlji održavaju se Dani medijske pismenosti. Ove godine obilježili smo ih predavanjem s radionicom „Elektroničko nasilje i digitalni tragovi“ na kojoj su sudjelovali učenici 1. f i 2. f odjeljenja.

Dani medijske pismenosti naziv je projekta Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, pod pokroviteljstvom dvaju ministarstava (MZO i MKM). Cilj mu je podizanje i razvijanje medijske pismenosti djece i mladih.

Ove godine pozornost smo posvetili elektroničkom nasilju: neželjenim, uvredljivim, opasnim ili štetnim medijskim sadržajima i negativnom digitalnom otisku. U predavanju s radionicom kojeg je pripremila školska knjižničarka sudjelovali su učenici 1. f i 2. f odjeljenja (zanimanja: cvjećar, mesar, pekar), njihove razrednice Jelena Buljan, prof. i Maja Gotovac, prof. te školska pedagoginja Sanja Rozga, prof.

Razgovarali smo o obilježjima fizičkog (vršnjačkog, klasičnog) i elektroničkog nasilja. Podrobno smo objasnili oblike i načine na koji se provodi elektroničko nasilje (cyberbullying) koje ostavlja teške i dugoročne posljedice na žrtvu. Posebno smo se osvrnuli na seksualne predatore na internetu i opasnosti koje mogu proizaći iz (virtualnog) druženja s nepoznatim osobama. Podsjetili smo se na nedavne događaje snimanja i širenja videosnimke vršnjačkog nasilja u Splitu. Ukazali smo na počinjene prekršaje i moguće kaznene sankcije. Učenici su informirani o  mogućnosti online prijave neželjenih ili neprimjerenih internetskih sadržaja i elektroničkog zlostavljanja na Red Button. Na kraju izlaganja učenicima je objašnjeno što su pozitivni i negativni digitalni tragovi (otisci) koji utječu na digitalni ugled.

Teme o medijskim sadržajima učenicima su uvijek zanimljive i korisne. Opreza nikad dovoljno, stoga je nužno o njima razgovarati i kritički promišljati, pogotovo o objavama na društvenim mrežama i servisima za prijenos poruka.

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka

« Srpanj 2024 »