2. travnja - Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Administrator , 8. 4. 2024.

Povodom Međunarodnog dana dječje knjige školska knjižnica  pozvala je učenike u svijet bajki

Od 1967. Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine 2. travnja,  na dan kad je rođen Hans Christian Andersen, veliki svjetski pisac bajki i priča za djecu. Ovim međunarodnim danom želi se  istaknuti važnost dječje knjige u razvoju djeteta i potaknuti  ljubav prema čitanju. Svake se godine bira druga država koja će biti njegov pokrovitelj. Ove godine je to Japan, a moto manifestacije je “Mašta”.

Školska knjižničarka je odabrala temu bajke te u dogovoru s nastavnicama prof. Nadom Jurić – Miljak i prof. Majom Gotovac održala prigodnu radionicu za  učenike 2. c i 3. c odjeljenja.

Bajke su djeci omiljene književne vrste u kojima se isprepliće stvarno i nestvarno, nevjerojatno, čarobno, čudesno. Stoga bajke potiču maštu jer vode čitatelja ili slušatelja u imaginarni svijet u kojem je sve moguće. Učenici su se podsjetili na svoje omiljene bajke iz djetinjstva i likove koje su u njima susreli: vile, vilenjake, zmajeve, kraljeve i kraljice, princeze i prinčeve, malu sirenu, patuljke i divove. Posebno smo se osvrnuli na bajke Hansa Christiana Andersena, braće Grimm i Ivane Brlić Mažuranić. Na kraju sata smo se zabavili uz kvizove na temu bajki.

Iako je svijet bajki svijet bezgraničnih mogućnosti , podsjetimo se na izreku H. C. Andersena:  Sam život je najljepša bajka!

Više:

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka