Veterinarski tehničari posjetili ribogojilište Trotta - Ritterman u Solinu

Autor: Administrator , 7. 12. 2022.

U sklopu terenske nastave i predmeta uzgoj riba učenici 3. i 4. razreda veterine posjetili su pastrvsko ribogojilište u Solinu.

Gospodin Luka Ritterman nas je proveo kroz cijeli proizvodni proces, te objasnio kako se što radi i kako što funkcionira. Na samom početku vidjeli smo glavni bazen koji opskrbljuje sve ostale bazene vodom. Tu je protok vode od 1000 – 1500 litara u sekundi. Temperatura vode je 12 - 16°5C i pH oko 7. Poželjno je da je voda što bogatija kisikom.

Pokraj velikog bazena nalaze i manji bazeni u kojima se uzgaja mlađ kalifornijske pastrve (3 mj. starosti). Kad odrastu te dobiju na masi prebacuju se u veće bazene u kojima se nastavljaju razvijati do tržišne vrijednosti od 250 – 500 g ili će se koristiti za daljnje razmnožavanje.

Riba za razmnožavanje je stara oko 3 godine i teži od 1.5 do 2 kg  jer je njome tako lakše manipulirati. Kada dođe vrijeme mrijesta odvajaju se u posebne bazene gdje će se zrelim ženkama uzimati ikra.

Imali smo zaista vidjeti rijetku priliku kako se uzima ikra plodnih ženki.  Stručno osoblje ribu prvo omame ribu anestetikom (riba ide na led) da bi se riba smirila i da im se ručnom metodom istisne ikra.

Ikra bi trebala biti narančasta, što znači da je bogata mineralima. Jedan dio ikre  se odvaja za kavijar a jedan dio  umjetni mrijest. Ikra se  se miješa s mliječi mužjaka. Omjer miješanja mliječi i ikre je 3 mužjaka i jedna ženka.

Ženke se mrijeste jednom godišnje, tri godine za redom. Nakon toga ikra više nije prvoklasna te riba ide na tržište.

Posjet ribogojilištu nam se posebno svidio jer je radna atmosfera ugodna i opuštena a viđeno je dio struke koji bi nam u budućnosti i mogao biti posao.

Učenici su bili u pratnji svojih nastavnika iz aktiva Veterine (Terenska nastava - Fani Živković Bralić, dr. vet med., Uzgoj ribe - Mirko Tocilj, dr. vet. med. te  prof. Marija Jerkunica, dr. vet. med.) .

Napisao: Luka Botić, 4.a

« Svibanj 2024 »