MJESEC HRVATSKE KNJIGE U GIMNAZIJI

Autor: Administrator , 14. 11. 2022.

Ovogodišnji su Mjesec hrvatske knjige gimnazijalci obilježili nizom aktivnosti i događanja.

Započeli smo izradom plakata i uređenjem panoa.

17. listopada održan je susret u Odjelu Kaštel Novi GK Kaštela. Čitali su se ulomci iz knjige Tisje Kljaković Braić „U malu je uša đava“ nakon čega je slijedio razgovor o odnosu s našim starijima, o utjecaju djedova i baka na odrastanje, odgoj i život uopće.

10. studenog organizirali smo druženje sa spisateljicama Anndreom Debak i Natašom Jukić.
Andrea Debak autorica je knjiga za djecu „Kako je jabuka otkrila proljeće“ i „Lota i kralj“ te pjesničke zbirke „Jezik vode“.

Nataša Jukić kolumnistica je portala Roditelji.hr, Portal grada Kaštela, vlasnica stranice Preporuka priča za djecu, suradnica u nastavi, praktičar neuro-lingvističkog programiranja, članica CAP tima Hrvatske te autorica naslova za djecu i odrasle: Zagrebi sivu, Krijesnica koja se zove baš kao Ti, Biseri prosuti morem, Mi. Žene., Komadić neba u tebi, Svjetlucava rijeka, Krhotine cijelog.

S ove dvije drage žene nismo razgovarali o njihovom stvaralaštvu, nego je tema našeg druženja bila Misli na sebe – čitaj! U ležernoj atmosferi razgovarali smo o početcima čitanja, o prvim pričama, prvim lektirama, o odnosu prema lektirnim naslovima, o onome što srednjoškolci čitaju po vlastitom izboru, zašto (ne) vole lektirne naslove, zašto (ne) čitaju…Naravno, otvorila se i tema stvaralaštva, pisanja, kako nastaje lirska pjesma, koliko hrabrosti treba da bi se izložilo sebe drugima, zašto pisanje ima terapeutski učinak, treba li stvoriti posebno ozračje za stvaranje, koliko je pisanje i izražavanje povezano s čitanjem… U svakom slučaju, jedno zanimljivo popodne, jedno zanimljivo druženje iz kojeg će se izroditi još suradnji.

11. studenog u suradnji s Odjelom Kaštel Novi GK Kaštela obilježen je Dan hrvatskih knjižnica čitanjem poezije u đardinu u K. Novom.

Posljednja dva tjedna traje buvljak knjiga u školskom atriju gdje se po pristupačnim cijenama mogu nabaviti zanimljivi naslovi.

Ovom prilikom najavljujemo i radionicu Animirana poezija koja će se održati 21. studenog u sklopu projekta Za dobre vibre – čitaj libre! GK Marka Marulića Split.

Više klikom ovdje

Izvor: Radojka Hrgović, prof.

« Svibanj 2024 »