MJESEC HRVATSKE KNJIGE (15. 10. – 15. 11. 2022.) LISTOPAD - MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA

Autor: Administrator , 19. 10. 2022.

Svake jeseni obilježavamo Mjesec hrvatske knjige i Međunarodni mjesec školskih knjižnica prigodnim sadržajima, aktivnostima, izlaganjima i radionicama.

„Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige posvećen je mladima jer je 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Tema glasi „Generacija K“, čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći. Izabran je moto „Misli na sebe – čitaj!“ Opširnije informacije objavljene su na  službenoj stranici MHK. Preporučujemo zanimljiv i raznovrstan program naše Gradske knjižnice Kaštela i najvažnije županijske knjižnice – Gradske knjižnice Marka Marulića Split.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je „Čitanje za svjetski mir i sklad“. U vremenu kad ljudi u mnogim zemljama na svijetu žive u teškim političkim prilikama, osjeća se velika potreba za mirom i skladom. Ova tema trebala bi potaknuti promišljanja o vezi između knjiga, čitanja, školskih knjižnica i načina zajedničkog promicanja mira i sklada. Može li nas čitanje  potaknuti na veće razumijevanje i suosjećanje? Više o ovoj temi možete doznati na stanicama HUŠK-a.

Naša školska knjižnica u svoje listopadske (ali i cjelogodišnje!)  odgojno-obrazovne aktivnosti uključit će obje teme, i obilježja novih generacija i zalaganje za mir i sklad. U suradnji s Učeničkim domom škole najavljujemo ciklus predavanja-radionica posvećenih novim medijima, za učenike koji borave u školskom domu i sve zainteresirane. Počinjemo 25. listopada 2022. uvodnim satom o medijima i najavom tema. Ali, nećemo zaboraviti ni knjige i čitanje. Slobodno se pridružite!

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka

« Svibanj 2024 »