Etnografska izložba u Učeničkom domu

Autor: Administrator , 16. 10. 2022.

Ususret Danima kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u Učeničkom domu naše škole postavljena je izvrsna,  bogata i zanimljiva etnografska izložba za koju je u najvećoj mjeri zaslužan učenik Petar Gladović koji se obrazuje za zanimanje agroturistički tehničar (3. b) te je smješten u naš Učenički dom.

Etnografska izložba u  Učeničkom domu sadrži stotinjak predmeta iz naše starine koje je vrijedni Petar uz majčinu pomoć dopremio iz svog zavičaja (mjesto Karakašice u Cetinskoj krajini), izabravši eksponate iz svoje kućne zbirke. U postavljanju izložbe pomogli su članovi kreativne grupe našeg Doma. Petar se potrudio predstaviti nam starinske predmete koji su se upotrebljavali u  domaćinstvu, odjevne i tekstilne rukotvorine, alate i oruđa za rad te ukrasne ili korisne predmete stare više desetljeća.

Uz bakre i peke za pripremu hrane te ćupove za pohranu (meda), otučene emajlirane potiće i pjate, drvene bukare, štofane šudare, vunene bičve, ruzinave pile, srpove, sikire,…  tu su i skoro stogodišnja „Zingerica“, slika Čudotvorne gospe Sinjske, stari radioprijemnik i još mnogo toga. Usred zbirke našla se i baba Mare u starinskom „outfitu“ koja nas podsjeća na sve naše bake i prabake „iz davnina“.  U njenoj izradi sudjelovale su učenice Marta Radonić, Mia Tošić i Gabrijela Spajić pod vodstvom prof. Benke Trošelj. Svi su izloženi predmeti označeni brojevima te su postavljene liste s njihovim nazivima kako bismo ih lakše prepoznali ili upoznali (naučili nešto novo).

Što sam autor, sedamnaestogodišnji Petar Gladović, kaže o svojoj motivaciji za skupljanje starih seoskih predmeta, ciljevima i planovima za svoju zbirku?

„Od malena su me zanimali običaji i starina, u tome sam se pronašao i u tome uživam. Već nekoliko godina aktivan sam u kulturno-umjetničkim društvima. Zapisao sam preko 300 narodnih pjesama i priča koje sam čuo od starih baka i djedova. Prije par godina počeo sam sakupljati stare predmete. Nešto malo sam imao kod kuće, nešto sam dobio od susjeda i rodbine, nešto i kupovao. Ali najviše toga sam spašavao iz ruševnih kuća. Tako da sam unazad dvije godine došao do brojke od gotovo 400 predmeta. Od namještaja, alata za obradu drveta, vune, raznih uporabnih predmeta iz kućanstva i poljoprivrede pa do narodnih nošnji, raznog kućanskog tekstila i svakodnevne odjeće starijih baka koje je danas rijetkost vidjeti: marame, šotane, traveše, pletovi,... Svaki predmet ima svoju povijest i podrijetlo tako da imam predmeta iz raznih dijelova Hrvatske, a najviše Ravnih kotara (Vrana) i Cetinske krajine (Bitelić i Karakašica), neki predmeti stariji su više od 200 godina.

Cilj mi je sakupiti što više takvih stvari i izložiti to negdje, tako da što veći broj ljudi vidi te predmete i da se upozna s tradicijom i načinom života naših predaka. Sve je manje osoba koje se sjećaju ovih predmeta ili su ih koristili u svakodnevnom životu. Nažalost, sve je manje i tih predmeta, zub vremena, nemar i neznanje građana učinili su svoje. Ukoliko slučajno posjedujete stare predmete na tavanima, u ormarima, podrumima, starim kućama, a ne znate što biste s njima, pozivam vas da mi se javite ako ih želite donirati. Budite sigurni da ih dajete u sigurne ruke i da će biti sačuvani od zaborava.“

Izložba je postavljena u dnevnom boravku našeg Doma. Možete je razgledati svakog dana od 8 - 22 do 21. listopada 2022. Svakako dođite i pogledajte Petrovu zbirku jer je prožeta ljubavlju prema našoj drevnoj baštini. Petru čestitamo na entuzijazmu i trudu koji ulaže kako bi je otrgnuo zaboravu!

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka; Marijana Hrga, prof., voditeljica Doma
Autor fotografija: učenica Mirjam Opačak

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka, stručni suradnik mentor