23. ljetna škola SEMEP-a

Autor: Daria Maljković, 14. 7. 2022.

U Komiži na otoku Visu je od  4. do 8. srpnja 2022. održana 23. Ljetna škola SEMEP-a pod nazivom Klimatske promjene u našem okruženju

U školski projekt bilo je uključeno više razreda (3. b - prehrambeni tehničar, 3. e - tehničar nutricionist, 2. a - veterinarski tehničar, 2. e tehničar nutricionist). Učenici ovih razreda su na različite načine sudjelovali u projektu.

Učenici 3. e i 3. b su istraživali koliko i kakve plastike učenici najviše koriste i nakon višemjesečne edukacije učenici su anketirani o promjeni  stavova i ponašanja. Kako bismo potakli sve učenike na prikupljanje plastičnog otpada i smanjeno korištenje plastike dali smo kućnim majstorima da izrade skulpturu periske koja bi služila za prikupljanje plastičnog otpada. Periska je odabrana s namjerom osvješćivanja o ugroženosti ove vrste nastale kao posljedica ljudskog djelovanja. Kako su učenici sudjelovali u svim koracima ovog projekta javila se ideja da periski daju ime. U online anketi odabrano je ime  Perina.

Projekt - „Kad bi svi ljudi…imali Perinu“ na Ljetnoj školi predstavile su učenice 3. razreda jezične gimnazije Nives Borić i Josipa Kapetanović. Učenice su izvrsno predstavile projekt i dobile čestitke ostalih sudionika.

Na višednevnoj Ljetnoj školi organiziran je niz predavanja i radionica:

• Komiška kartolina: Milivoj Dretar
  • Promjenom klime i pojavom invazivnih vrsta do smanjenja bioraznolikosti Jadrana: Anita Mustać i dr. sc. Diana Vlahović
  • Projekt Ljetna tvornica znanosti: Nikolina Kostadinović
  • Utjecaj klimatskih promjena na svakodnevni život slavonskog čovjeka: Ivan Ilišević
  • Živi svijet u jadranskim morskim spiljama (i jamama): mr. sc. Donat Petricioli
  • Utjecaj podizanja razine mora povezan s klimatskim promjenama: izv. prof. dr. sc. Tatjana Bakran-Petricioli
  • Motivacija u knjigama (Kad laste nisko lete, knjiga pučke prognoze): Marina Ništ
  • Biologija vjerovanja: Melba Blažić Grubelić

PROJEKTNE GRUPE:

1. Klimatski mozaik: Nevenka Pokos
  2. Izrada indikator papirića za mikrobiološku analizu vode: Olivera Tadić