25 godina školske knjižnice

Autor: Administrator , 27. 6. 2022.

Tijekom 25 godina kontinuiranog stručnog i pedagoškog rada uloženo je puno truda kako bi školska knjižnica bila istinska podrška u učenju i radu svojih korisnika te poticala zanimanje i ljubav prema čitanju.

Iz rukom napisanih rečenica u inventarnoj knjizi (temeljni dokument u školskoj knjižnici) doznajemo da se 1. srpnja 1997. pristupilo popisivanju prikupljenog knjižnog fonda. Tadašnji ravnatelj škole, prof. Ante Sanader, objašnjava da se matična zgrada obnavljala, nastava odvijala na drugim lokacijama, a postojeća knjižnica raselila. Povratkom u Nehaj, pristupilo se uređenju prostora za buduću knjižnicu te prikupljanju i popisivanju knjiga što se smatra početkom uspostave knjižnice. Ravnateljev zapis završava riječima: „Želimo da vam naša knjižnica posluži za vaš svekoliki napredak. Sretno svim korisnicima“.

25 godina poslije…Imamo uređenu i stručno vođenu knjižnicu s čitaonicom. Ovdje se može učiti, čitati, listati časopise, brošure ili vrijedne monografije i stručne knjige, napisati domaći rad, ponoviti gradivo pred kontrolni ili ispit, pričekati nastavu tjelesnog ili autobus za povratak kući. Ovdje se događaju druženja, sastanci, predavanja, pripreme za natjecanja, izlaganja, projekcije videozapisa ili filmova, radionice. Naravno, tu su i posudbe lektira, beletristike, preporuke, informacije, upute, razgovor, savjeti i sve što školska knjižničarka može ponuditi kao stručnu pomoć.

Naš zajednički rad na izgradnji suvremenog, korisnog i zanimljivog knjižničnog fonda, razvoju djelatnosti i provođenju odgojno-obrazovnih aktivnosti nastavlja se i dalje. Pozivam vas da posjećujete vašu školsku knjižnicu i čitaonicu i obogatite svoj život čitanjem kvalitetnih knjiga. One su prijatelji koji vas neće iznevjeriti!

Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život. (Ivo Andrić)

Knjige su najtiši i najstalniji prijatelji; one su najprihvatljiviji i najmudriji savjetnici i najstrpljiviji učitelji. (Charles Eliot)

Imao sam u životu samo jednog pravog i iskrenog prijatelja: knjigu. (Voltaire)

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka, stručni suradnik mentor