Akcija čišćenja podmorja Nehaj 2022.

Autor: Daria Maljković, 14. 6. 2022.

Protekle subote, nakon dvogodišnje pandemijske pauze, održana je još jedna akcija čišćenja podmorja na području Nehaja.

U akciji koju je organizirala naša škola sudjelovali su ronioci UPA Rostrum i PŠK Srdela, Mjesni odbor Kaštel Štafilić te stanovnici K. Štafilića, susjedi i prijatelji Škole. Osim navedenih akciji se priključila i mala delegacija iz partnerskog grada Lindlara koja je trenutno na odmoru u Kaštelima. Najvažniju ulogu u samoj akciji imali su učenici Škole koji su sudjelovali u izvlačenju otpada s brodova. Za njih su tijekom akcije članovi UPA Rostrum održali i radionicu iz područja biologije mora te predstavili ronilački sport i opremu. Potporu akciji dala je  i tvrtka Zeleno i modro koja je postavila kontejnere za prikupljanje izvađenog otpada.

Po završetku akcije u dvorištu Škole otkrivena je i tzv. ekološka skulptura koja predstavlja perisku, sada ugroženu vrstu u Jadranu, a namijenjena je prikupljanju plastičnog otpada u svrhu recikliranja i osvješćivanju mladih o potrebi čuvanja okoliša. Skulptura je rad školskih domara Bože Božidara i Duška Delina. Nosi ime Perina koje su joj zajednički odabrali učenici.

Tijek provedene akcije doveo je do spoznaje da je redovito čišćenje podmorja mjera koja uvelike prevenira onečišćenje morskog dna otpadom. Ronioci se ovog puta nisu namučili i zaista je bilo lijepo usporediti ovogodišnji skroman „ulov“ u odnosu na rezultate čišćenja od početka provođenja čišćenja.

Da bi sudionicima sve aktivnosti lakše pale pobrinuli su se i donatori akcije, caffe bar Gabine te pekarnica Leonora.

Od srca zahvaljujemo svim sudionicima i donatorima te izražavamo nadu da će isti sastav i u budućnosti odrađivati ovakve akcije na isti način, uz neznatan učinak u količini otpada, a značajan u širenju ekološke svijesti.

« Svibanj 2024 »