Projekt: Čuvari baštine

Autor: Administrator , 2. 6. 2022.

Pokladni običaji u Kaštelima  neizostavan su dio života lokalnog stanovništva. Tradicija paljenja krnje u Kaštelima stara je koliko i maškare, točnije više od 200 godina i svake je godine dosad  gorio.Paljenje krnje i krnjevalska povorka, u kojoj se maškare narugaju aktualnostima te nizu događaja iz svakodnevice, nisu jedina tradicija. Uz krnjeval u Donjim Kaštelima te pokladni utorak veže se još nekoliko običaja, poput tradicionalne trpeze na kojoj se obavezno nađu kaštelanski makaruni ili maskenbala na kojem se svi opuste pod maskama te na najljepši način maškare završe svoju vladavinu.

Danas je glavni organizator karnevalskih događanja u Donjim Kaštelima  Kaštelanska karnevalska udruga – POKLADE koja je osnovana 1913. godine. Od 1990.godine udruga tiska i izdaje satirične pokladne novine „Maškadur“ koji se bez zadrške izruguje  aktualnim problemima koji su mučili stanovništvo te godine.

Ove je godine naš projekt zamišljen kao suradnja učenika i profesora naše škole s KKU „Poklade“ u organiziranju i pripremanju karnevalske povorke, praćenju i pomoći u izradi maski i krnje te praćenju i sudjelovanju u pripremi „Maškadura“. Važnim smatramo  uključivanje mladih naraštaja u rad lokalnih udruga koje se bave očuvanjem nematerijalne baštine pa će tako naši učenici ove godine jednom točkom sudjelovati u velikoj karnevalskoj povorci na pokladni utorak u Donjim Kaštelima.Osim toga, ostvarit ćemo i suradnju s lokalnim stanovništvom, tj. domaćicama koje će nas podučiti tradicionalnoj kaštelanskoj pokladnoj trpezi i naučiti nas praviti „makarune navreteno na šporko“. Cilj je projekta očuvanje ove kaštelanske užance ne samo kao recepta na papiru, već običaja koji će se štovati i prakticirati u budućnosti.

Sve faze projekta predstavit ćemo putem mutimedijskog bloga  (audio i video snimke, intervjui, fotografije, priče, glende i šale) kojim ćemo dokumentirati pripreme i aktivnosti koje prethode karnevalskoj povorci na pokladni utorak i samu karnevalsku povorku. Također, predstavit će se novostečene vještine pravljenja makaruna na vreteno izrađenih po tradicijskoj recepturi. Učenici će iznijeti svoja osobna iskustva, dojmove i vrijednosti koje su stekli radeći na ovom projektu. Svi produkti projekta bit će predstavljeni tijelima Škole, ali i na predstavljanjima škole u lokalnoj zajednici i šire te na društvenim mrežama i portalima.

Kaštelanski karneval kao dio tradicije i narodnih običaja ostaje dio identiteta lokalne zajednice, manifestacija koja ima tendenciju postati nematerijalna kulturna baština Republike Hrvatske, a ovim projektom želimo zainteresirati mlađe naraštaje da svojim sudjelovanjem ostvare taj cilj i time promoviraju svoj grad i županiju.

Više na našem blogu: https://ssbrkrnjeval.wordpress.com/

« Svibanj 2024 »