Dani medijske pismenosti u školskoj knjižnici

Autor: Administrator , 16. 5. 2022.

5. Dani medijske pismenosti održavaju se početkom svibnja u cijeloj Hrvatskoj, a mi smo ih obilježili u školskoj knjižnici uz temu o influencerima i njihovom utjecaju na djecu i mlade.

U organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku te uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, 5. Dani medijske pismenosti održani su od 2. do 8. svibnja 2022. širom Hrvatske, uz mogućnost organiziranja prigodnih aktivnosti tijekom cijelog svibnja.

Glavni cilj ove manifestacije koja nosi slogan „Misli svojom glavom u medijskom labirintu“ je podizanje svijesti o važnosti medijske pismenosti i poticanje kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima pogotovo djece i mladih. Predviđeno je uključenje brojnih vrtića, škola, fakulteta, knjižnica, kina, medijskih kuća, udruga i drugih ustanova; organiziranje predavanja, radionica, filmskih projekcija, panel diskusija i sl. – uživo ili online. Raspored kulturno-javnih događanja je objavljen na mrežnim stranicama Medijska pismenost.

Povodom Dana medijske pismenosti 2022. naša školska knjižnica je pozvala učenike i nastavnike na izlaganje o influencerima. Kroz prva dva tjedna svibnja dogovoreno je nekoliko nastavnih satova: sa skupinom učenika – korisnika našeg učeničkog doma i odgajateljicom Marijom Jerkunicom te odjeljenjima 1. a, 1. e, 2. b i 2. e i njihovim razrednicama, profesoricama Petrom Bašić, Mirandom Mendeš, Marijom Lučić i Darijom Maljković.

Uz pripremljenu prezentaciju „Influenceri u životu mladih“ razgovarali smo o aktivnostima influencera i sadržajima kojima se bave, o dobrim i lošim pojavama koje vezujemo uz njihove objave na društvenim mrežama, kako mogu utjecati na naše stavove, želje, navike i stvaranje slike o svijetu oko nas. Nastojali smo ukazati na medijske poruke koje nam šalju, a prema kojima treba zauzeti kritički stav. Bilo je veselo, zabavno, ali i poučno te se nadamo da je školska knjižnica ostvarila svoj cilj u podizanju medijske pismenosti naših učenika vezano uz ovu zanimljivu temu.

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka

« Svibanj 2024 »