DOKUMENTARAC O ŽIVOTU GEORGEA MATELJANA U SŠ BRAĆA RADIĆ

Autor: Administrator , 26. 4. 2022.

George Mateljan, pionir zdrave prehrane u Americi, rođeni Splićanin, inspiracija je mladima i u svojim poznim godinama.

U našoj školi predstavljen je dokumentarac o životu Georgea Mateljana, istraživača, poduzetnika i kuhara zdrave hrane, autora knjige Najzdravije namirnice svijeta, koji je na svoj životni put posvećen zdravoj prehrani, krenuo iz rodnog mu Splita.

Redatelj dokumentarnog filma je Stipe Božić, naš proslavljeni alpinist, koji se na Havaje, gdje sada živi George Mateljan, zaputio, ovaj put ne zbog planinskih vrhova, nego zbog priče o Dalmatincu koji je u Americi napravio revoluciju sa svojim pristupom zdravoj prehrani i zdravom životnom stilu.

Čovjek koji je o prehrani savjetovao i američke predsjednike, podijelio je svoju bogatu riznicu znanja u svom kapitalnom djelu Najzdravije namirnice svijeta, kroz brojne recepte, detaljne nutritivne sastave namirnica i preporuke kako je najbolje namirnice odabrati i skuhati.

Sa Stipom Božićem na Havajima kod Georga Mateljana u gostima bili su i najveći hrvatski stručnjaci za područje prehrane iz Osijeka, Zagreba, Rijeke i Splita koji su svoje dojmove podijelili u dokumentarcu.

Prisutnim učenicima i profesorima naše škole inspirativnim riječima obratili su se Stipe Božić kao autor filma, prof.dr. Irena Drmić Hofman s Medicinskog fakulteta u Splitu, Željko Petrović iz udruge Zdravi grad te glavni urednik Radio Sunca Toni Jukić koji su sudjelovali u „ekspediciji“ na Havaje.

Poruku ove večeri je najbolje sažela prof. Drmić Hofman riječima: „Radi ono što voliš i budi dobar u tome!“

Naši učenici su sa zanimanjem pratili prikazivanje dokumentarnog filma i zahvalili predavačima proizvodima učeničke zadruge „Trišnja“.

Izvor: Vesna Režić Dereani, prof.

« Svibanj 2024 »