Posjet sirani „Gligora“ na Pagu, solani Nin i Zadru

Autor: Administrator , 10. 4. 2022.

Nutricionisti, prehrambeni i agroturistički tehničari u pratnji svoji nastavnika posjetili siranu Gligora, solanu Nin i Zadar

Učenici zanimanja prehrambeni tehničar (3b i 4b), agroturistički tehničar (2b i 3e) i tehničar nutricionist (3e i 4e) su posjetili siranu Gligora, solanu Nin i Zadar sa svojim nastavnicama strukovnih predmeta u pratnji: Marija Rapanić, Miranda Mendeš, Anamarija Novak Mitrović, Vesna Režić Dereani, Valentina Veličković i Petrana Pupić.

Stručna voditeljica sirane je provela učenike i nastavnice kroz proizvodni pogon sirane, zrionicu i pakirnicu nakon čega je bila degustacija sireva. Na degustaciji je bilo 7 vrsta sira za kušanje (Paški, paška skuta, kozji, sir s lavandom, sir koji zrije u maraski, dimljeni, s mediteranskim biljem).

Nakon sirane, krenulo se u Nin. Solana je bila prva na redu, potom obilazak grada. Stručna voditeljica solane je provela učenike i nastavnike kroz solanu, objasnila postupak dobivanja, tj. branja soli, razliku između cvijeta soli i prirodne soli, ispričala o povijesti i važnosti kako same soli, tako i solane.

Nakon posjeta solani, krenulo se u obilazak samoga Nina. Posjetila se crkva sv. Križa, spomenik Grguru Ninskom, crkva sv. Anselma i ostaci rimskih bedema. Zadnje odredište prije povratka kući je bio Zadar. Po dolasku, učenici i nastavnice su se zajedno kratko upoznali sa znamenitostima Zadra, a potom su učenici imali slobodno vrijeme za samostalno istraživanje ljepota toga grada.

Srećom, vrijeme je bilo ugodno i sunčano. Nije bilo bure koja nam je prije 3 godine omela planove put Paga.

Izvor: Petrana Puplić, prof.

« Svibanj 2024 »