Dan sigurnijeg interneta 2022

Autor: Andrijana Skelić, 11. 2. 2022.

8. veljače 2022. godine u organizaciji Centra za sigurniji Internet i partnera obilježen je Dan sigurnijeg interneta u kojem su tradicionalno sudjelovali nizom aktivnosti  i učenici naše Škole

Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Fokus sigurnosti na internetu se tijekom godina s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu. Upravo radi toga, u dugu slogana, trebamo se ujediniti kako bi Internet učinili boljim mjestom za sve nas.

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu s Centrom za sigurniji Internet već osmu godinu za redom organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među djecom i mladima, ali i roditeljima.

Kao i prethodnih godina i naša Škola se pridružila obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Oko 90-ak učenika 1.a, 1.e, 1.g, 2.b, 3.g i 4.g razreda je sudjelovala u nizu aktivnosti nastojeći osvijestiti probleme kojima smo izloženi na internetu i poboljšati svoje vještine u cilju prevencije i izbjegavanja istih.

Dan sigurnijeg interneta smo zapravo obilježavali cijeli tjedan pa smo ovisno o dobnoj skupini učenika krenuli od promotivnih materijala, videa - tražeći Lijepu riječ, Zamršenu priču,... preko Upoznavanja/prepoznavanja e-nasilja do webinara gdje smo se educirali o Lažnim vijestima, Ljubavnom bombardiranju, Prevenciji ovisnosti o ekranima i još nizu zanimljivih tema,...

Samo događanje smo s obzirom na najsvježije hakiranje A1 zaokružili trenutno vrlo aktualnom temom "Zaštita podataka i privatnost". Ponavljanje je majka znanja pa smo se još jednom podsjetili i Pravila lijepog ponašanja na internetu.

Učenici su napravili plakate čija je tema već niz godina #lijepa riječ.
Zadatak: Učenik se teba prisjetiti ružne riječi koju je primio u on-line komunikaciji te na nju odgovoriti lijepom riječju.
Zapazili smo da je veći broj učenika komentirao kako su se zaprimili lijepu riječi ali da nemaju ružnu riječ :-).

Svi učenici Škole su imali prigodu sudjelovati i u nagradnom online  kvizu. Opći zaključaj je: "Sigurno svi zajedno možemo bolje - mnogo bolje!".

« Svibanj 2024 »