U Godini čitanja 2021., čitajmo! Naš prijedlog: popularno-znanstvena literatura

Autor: Administrator , 8. 10. 2021.

U školskoj knjižnici upriličeno je malo kulturno događanje na koje smo pozvali nastavnika Živka Skračića, autora knjige „Bobu bob“

U dogovoru s razrednicom Marijom Lučić, učenici 2. b razreda agroturistički tehničari sudjelovali su na književnom susretu s nastavnikom Živkom Skračićem, koji ih u nastavi „čeka“ vjerojatno već iduće školske godine, no dosad im nije predavao.

U okviru Godine čitanja, a povodom Svjetskog dana učitelja, zamišljeno je da s učenicima porazgovaramo o čitanju, knjigama, piscima-nastavnicima te ih potaknemo na čitanje popularno-znanstvene literature uzimajući za primjer knjigu „Bobu bob“. Razrednica je uputila učenike na njeno internetsko PDF izdanje kako bi se upoznali s temom knjige, stilom pisanja i samim sadržajem.

U uvodnom dijelu našeg susreta postavljeno je pitanje: Zašto bismo trebali čitati? Učenici su iznosili svoje odgovore, a potom su kroz prezentaciju i izlaganje knjižničarke dobili dodatne informacije zašto je čitanje važno i zašto treba razvijati vještinu čitanja.

Razmišljali smo poveznici čitalačke pismenosti i uspjeha u obrazovanju, kao i o vezi knjiga – učitelj (nastavnik). Predstavljan je naš svestrani profesor Živko, dipl. agronom, doktor znanosti, osnivač i voditelj školskog vinskog podruma, publicist, novinar, pisac. Njegova knjiga „Bobu bob“ nastala je na temelju kolumni koje su objavljivane u „Slobodnoj Dalmaciji“ te je doživjela i prijevod na njemački jezik i više izdanja. Zanimljiva je sadržajem (u podnaslovu: „gurmanski herbarij“) i namijenjena širokoj publici, stoga nam je primjer literature kojim smo željeli učenicima približiti popularno-znanstvenu građu.

Naime, popularno-znanstvena literatura je upravo u srednjoškolskoj dobi iznimno važna za intelektualni razvoj mlade osobe. Što je odlika popularno-znanstvenih tekstova? Znanstvene teme donose na zanimljiv način, pisani su na jednostavan, razumljiv i prihvatljiv način, potiču znatiželju i istraživački duh te kritičko razmišljanje.

Glavni dio sata posvetili smo baš ovoj knjizi, razgovoru o dijelovima teksta, stilu pisanja, odgonetali pitalice u kvizu, bavili se dalmatinskim terminima književnih riječi za pojedine poljoprivredne kulture ili jela. Učenici su se dobro snašli, tako da je mali broj pitalica ostao neodgonetnut poput slastica koje se prave od bajama. Spomenimo i da je ugođaj  bio ležerniji, ne odviše školski i upravo sve se odvijalo u opuštenoj atmosferi kakva je poželjna u ovakvim prigodama.

I na kraju napomena: preporuke za čitanje popularno-znanstvene literature možete pronaći u Virtualnoj knjižnici škole u izbornicima Godina čitanja 2021. i Kalendar čitanja.

Fotografije možete pogledati klikom ovdje.

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka, stručni suradnik mentor