Godina čitanja 2021. u našoj školi

Autor: Administrator , 7. 10. 2021.

U Godini čitanja 2021. školska knjižnica je pripremila edukativne aktivnosti poticanja čitanja za sve obrazovne godine i različite obrazovne programe.

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija Vlada Republike Hrvatske je 2021. godinu proglasila  Godinom čitanja s ciljem razvoja kulture čitanja i poticanja šire javnosti na čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

Za ovu školsku godinu školska knjižničarka je pripremila različite aktivnosti promidžbe čitanja. Još početkom kalendarske godine u Virtualnoj knjižnici postavila je dva izbornika: Godina čitanja 2021. s općenitim informacijama o raznim književno-kulturnim događanjima i biltenima preporuka za čitanje te Kalendar čitanja s osobnim preporukama kvalitetne literature koja se može posuditi u našoj knjižnici.

U listopadu, u dogovoru s razrednicama Marijom Lučić i Petranom Pupić, predviđen je Sat razredne zajednice u knjižnici s temom poticanja čitanja popularno-znanstvene literature koja je od iznimne važnosti za kognitivni razvoj učenika u srednjoškolskoj dobi. Za primjer smo uzeli knjigu našeg nastavnika strukovnih predmeta u Programu poljoprivrede  Živka Skračića, “Bobu bob”, koju će učenici 2. b odjeljenja - agroturistički tehničari i 3. e – agroturistički tehničari i tehničari nutricionisti pročitati te  sudjelovati u kviz pitalicama. Profesor Skračić spremno se odazvao pozivu da bude gost na našim satovima te će prvi sat biti upriličen upravo povodom Svjetskog dana učitelja.  Jer, kolega Skračić se svrstava među brojne hrvatske učitelje odnosno nastavnike koji se bave i pisanom riječi pa možemo razgovarati i o toj poveznici.

Za učenike 3. i 4. razreda predviđeno je izlaganje “Knjige koje su promijenile Hrvatsku” kako bismo se podsjetili na najvažnije knjige iz naše povijesti. Jedna od njih će sigurno biti “Judita” Marka Marulića te ćemo se osvrnuti na značaj “oca hrvatske književnosti” budući da se nalazimo i u Godini Marka Marulića. U završnom dijelu sata učenici će imati prigodu razgovarati o književnim djelima koja su njih promijenila te odigrati književni kviz.

Za učenike u pomoćnim zanimanjima pripremit ćemo čitanje zanimljivih poetskih ostvarenja ili kraćih proznih tekstova vezano uz prigodne datume ili obljetnice. Budući da je listopad Međunarodni mjesec školskih knjižnica, a ovogodišnja tema je “Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta” uskoro ćemo se baviti bajkama.

U suradnji s nastavnicom Marijom Jerkunicom, odgajateljicom u našem učeničkom domu, predviđeno je niz zajedničkih edukativnih sadržaja u okviru Zdravstveno-preventinog programa Doma. U obradi svake teme knjižničarka će ponuditi učenicima odgovarajuća književna djela. Za prvi susret predviđeno je izlaganje o važnosti i značaju terapeutskih životinja te će biti riječi o ulozi obučenih kućnih ljubimaca u knjižnici - iskustva iz svijeta i naše zemlje. Predstavit ćemo odličan roman Johna Grogana “Marley i ja” te jedno djelo iz područja popularno-znanstvene literature ugledne psihologinje Mirjane Krizmanić, “O životinjama i njihovim ljudima”.

Nadamo se da će epidemiološka situacija dozvoliti realizaciju predviđenih sadržaja te da će naši učenici provesti koristan i zanimljiv nastavni sat u knjižnici. I naravno, nadamo se porastu statistike posudbe tijekom ove školske godine!

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka, stručni suradnik mentor