Povodom 5. listopada - Svjetskog dana učitelja

Autor: Administrator , 4. 10. 2021.

Naišla sam na mnoštvo izreka o dobrim, vrijednim učiteljima, koji se pamte i poštuju. Postoje i mnoge izreke o poučavanju i odgajanju vezane uz učiteljski posao. Ili je točnije reći zvanje?

Osobno, ni jedna izreka mi nije bliža određenju učiteljeva posla(nja) od naslova koji je Mato Lovrak (1899. - 1974.) dao svojoj autobiografskoj prozi - „UZVIŠENO ZVANJE“. Jer, zvanje znači poziv, misija, a posvećenost radu s djecom i mladima je upravo to – poziv.

Mnogo je poznatih književnika – učitelja u hrvatskoj povijesti: Eugen Kumičić, Vjenceslav Novak, Silvije Strahimir Kranjčević, Dinko Šimunović, Milan Begović, Vladimir Nazor, Janko Leskovar, Viktor Car Emin, Fran Galović… Od naših suvremenika možemo spomenuti Zorana Ferića, Sanju Polak, Kristiana Novaka, Julijanu Matanović, Pavla Pavličića… Ali nitko od njih nije utkao u svoja djela toliko osobnog iskustva u pedagoškom radu te iskazao ljubav i poštovanje prema svojim učenicima kao Mate Lovrak.

Poznajemo ga kao pisca omiljenih dječjih romana „Vlak u snijegu“ ili „Družba Pere Kvržice“ u kojima opisuje događanja iz svoje učiteljske prakse. Za odrasle čitatelje napisao je četiri autobiografska romana: „Slamnati krovovi“, „Gimnazijalac“, „Preparandist“ i „Uzvišeno zvanje“  u kojima govori o  svom djetinjstvu, školovanju u gimnaziji, školovanju u učiteljskoj školi te iskustvima mladog učitelja u ruralnoj sredini između dva svjetska rata.

„Uzvišeno zvanje“ je objavljeno tek 2011. zahvaljujući piščevoj obitelji. Djelo je istovremeno i dokument jednog vremena iz povijesti hrvatskoga školstva i emocionalni autobiografski zapis mladog učitelja koji se cijeli posvetio svojoj plemenitoj struci, svom zvanju. Čitajući ovu dirljivu ispovijed o njegovom poslovnom i privatnom životu,  obiteljskim i društvenim prilikama, proživljavamo sve ljepote i tegobe njegova rada, uvjete života, novosti koje je uvodio u nastavu, nerazumijevanje sredine, razočarenja, padove i uspone. No, usprkos svemu ostao je nepokolebljiv učitelj pun razumijevanja i ljubavi za svoje učenike, usmjeren na njihovu dobrobit.

„Trideset ih je. Svaki nešto vrijedi. Neki se odlikuje u svemu, neki u mnogom, po nekoji u samo jednom i to jako, upravo genijalno, a nekoji ni u čemu. Jedan te osvoji srcem, drugi umom.“ (Mate Lovrak)

U Hrvatskom školskom muzeju u Zagrebu čuva se ostavština i radna soba Mate Lovraka, koju je muzeju darovala piščeva kći Đurđica Lovrak Vujasinović. A u ovom videozapisu možete pogledati kratku povijest naobrazbe učitelja u Hrvatskoj.

Učiteljski (nastavnički) poziv po mnogima je najvažniji poziv za razvoj čovjeka i društva. Poštujmo naše učitelje jer odabravši ovaj lijepi i zahtjevni poziv, odabrali su i plemenitu nakanu da mladim ljudima budu podrška na putu odrastanja i sazrijevanja.

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka, stručni suradnik mentor