Projekt „Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama – zelena poduzeća promiču održivo poduzetničko razmišljanje i djelovanje mladih ljudi u Hrvatskoj“

Autor: Administrator , 8. 6. 2021.

Udruga Sunce Split 19. ožujka organizirala je prvu radionicu, a 6. svibnja drugu od pet radionica za učenike i nastavnike tri partnerske srednje škole: Srednja škola Braće RadićGimnazija održivog razvoja i Obrtno-tehnička škola.

Našu školu predstavljale su učenice 3.b smjera prehrambeni tehničar Anita Puđa i Antea Gudelj, te profesorice Marijana  Bjeliš i Ivana Lelas.

Radionice su dio projekta „Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama – zelena poduzeća promiču održivo poduzetničko razmišljanje i djelovanje  mladih ljudi u Hrvatskoj“ koji Udruga Sunce provodi u suradnji s njemačkim partnerima Deutsche Gesellschaft für Umwelterziehung, pod financijama njemačke zaklade za zaštitu okoliša The Deutsche Bundesstiftung Umwelt.

Cilj je radionica pomoći učenicima u razvoju poslovne ideje koju će, u partnerstvu jedni s drugima, uspješno provesti u sklopu (za dvije škole novonastalih) učeničkih zadruga.

Radionica se održala uživo uz on-line sudjelovanje partnera na projektu: mentora iz Cidranija, Nike i Bruna te Blanke Horvat iz Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva.  Ukupno 23 sudionika (16 uživo, 7 putem Zoom platforme) u malim su timovima radili na pronalaženja poslovnih ideja i razvijanju modela poslovanja. Uz izlaganja studentica (Sustainable bussines canvas, Marketing) i studenta (Korištenje društvenih mreža) na samoj radionici priključila nam se i Jasminka Turina Luketić, voditeljica Učeničke zadruge „Klečka čarolija“ koja djeluje kao dio Gimnazije i strukovne škole Bernardina Frankopana u Ogulinu s izlaganjem Marketing proizvoda učeničkih zadruga – ključ uspješnosti rada učeničke zadruge.

Sama radionica održala se u novootvorenom inkubatoru Spinit – mjestu na kojem splitski studenti imaju mogućnost uz mentorstvo profesora razviti i testirati svoju poslovnu ideju. U ovom simboličnom okružju, naši učenici i nastavnici nastavljaju stjecati nove vještine i kompetencija.

23.06. i 24.06.2021 nas čeka edukativno putovanje u najstarije ekološko imanje u Hrvatskoj - Zrno.

To je eko imanje  koje objedinjuje poljoprivrednu, prerađivačku i pekarsku proizvodnju. Za proizvodnju svih proizvoda Zrno eko imanja, stoje ista načela: ljubav prema prirodi, pažljivost u izradi, korištenje isključivo organskih sirovina te briga o sezonalnosti lokalnih namirnica.

Vijest je prenesena sa Sunce – Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj (sunce-st.org)

Foto: Ivana Lelas, prof., Marijana Bjeliš, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »