e-Državno natjecanje iz filozofije i e-kvalifikacije za e-Međunarodnu filozofsku olimpijadu

Autor: Administrator , 10. 5. 2021.

Mate Ćurić, učenik 4. g razreda opće gimnazije pod mentorstvom  nastavnice Anite Klarić nakon ostvarenog 4. mjesta na Međužupanijskom natjecanju iz filozofije u Splitu, pozvan je na državnu razinu natjecanja.

e-Državno natjecanje održano je 15. travnja 2021. i e-kvalifikacije za e-Međunarodnu filozofsku olimpijadu održano je 19. travnja 2021.  u virtualnom okruženju naše škole pod nadzorom  Školskog ispitnog povjerenstva s članovima: nastavnicom Adrijanom Skelić, prof.,  pedagoginjom Sanjom Rozga, prof. te ravnateljicom Marijom Kezele, prof.

Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je Pojedinac i zajednica. Riječ je o jednoj od centralnih tema filozofije politike u kojoj se isprepliću brojna pitanja i problemi oko kojih se tijekom povijesti filozofije oblikovalo mnoštvo filozofskih rasprava, koje ne samo da traju do danas, već imamo dojam da su upravo danas važnije no ikada.

Plasmanom na e-Državnom natjecanju osigurao je pravo   pisanja filozofskog eseja na stranom jeziku za e-kvalifikacije za e-Međunarodnu filozofsku olimpijadu.

Osnovni cilj pisanja eseja je na relevantan način filozofski interpretirati temu koja proizlazi iz odabranog citata strategijom „filozofskog propitivanja”.

Mate Ćurić je spremno odgovorio na sve izazove ovog zahtjevnog natjecanja. Svoje filozofske pozicije i argumente te poznavanje izvornih filozofskih tekstova je na engleskom jeziku artikulirao, analizirao i evaluirao kroz misaonu refleksiju u smislu kritičkog mišljenja i meta-kognitivnog znanja.

Izvor: Anita Klarić, prof.