Revitalizacija vinogradarstva Splitsko-dalmatinske županije

Autor: Administrator , 22. 3. 2021.

Projekt naziva „Revitalizacija vinogradarstva Splitsko dalmatinske županije“ za koji je SŠ Braća Radić u partnerstvu s Javnom ustanovom RERA S.D. dobila bespovratnu potporu iz europskog socijalnog fonda uspješno je završen.

Projekt je proveden u okviru javnog poziva Podrška obrazovanju odraslih polaznika uključivanjem u prioritetne programe obrazovanja, usmjeren je unaprjeđenju vještina i kompetencija polaznika u svrhu povećanja zapošljivosti, a provodio se tijekom 2018. godine do danas.

Projekt je imao višestruku korist za sve uključene – pojedince koji su sudjelovali u usavršavanju, školu u kojoj je proveden, za područje grada Kaštela, ali i za cijelu našu županiju. Osim toga doprinio je dugoročnom unaprjeđenju obrazovanja odraslih na području Splitsko – dalmatinske županije kroz osmišljavanje i realizaciju ovog programa osposobljavanja uspostavljen je jedan novi standard u obrazovanju odraslih u kojem je naglasak na usvajanju i primijeni praktičnih vještina.
Programom obrazovanja unutar ovog projekta obuhvaćeno je 48 osoba starijih od 34 godine koje nisu bije u radnom odnosu duže od godinu dana. Polaznici programa imali su priliku sudjelovati u suvremenoj edukaciji uz korištenje digitalnih sadržaja, osiguranu praktičnu nastavu i specijaliziranim edukacijama. Time su podigli svoja znanja u području voćarstva, vinogradarstva i vinarstva te po završetku programa stekli zvanje voćara- vinogradara-vinara koje se upisuje u e-radnu knjižicu.

U sklopu programa  stručnjaci su im pomogli izraditi poslovni plan za unaprjeđenje postojećeg ili pokretanje novog OPG-a, tako da im je osigurana cjelovita edukacija koja ih je osposobila za samostalne projekte i primjenu stečenih znanja i vještina. Izrađeni poslovni planovi veliki su doprinos i otvaraju mogućnost prijava za bespovratna sredstva iz vanjskih izvora financiranja na nacionalnoj i EU razini.

Omogućavanjem besplatnog obrazovanja mladima koji imaju želje i volje, ali nemaju potrebnog znanja i vještina, koji su spremni ulagati u sebe i upustiti se u pokretanje vlastitih poslova, potiče se razvoj cijele županije, što je posebno značajno u zanimanjima poput ovih koja izumiru jer mladi u njima ne vide perspektivu.

Kroz ovaj projekt svi su puno naučili i spremni su to primjenjivati u novom programima obrazovanja na području SD županije a i šire.

Detaljnije o samom projektu klikom ovdje

Izvor: Ravnateljica: Marija Kezele, prof.