VALENTINOVO 2021.

Autor: Administrator , 12. 2. 2021.

Evo nas pred još jednim Valentinovim. 14.-og veljače, u mnogim zemljama svijeta, obilježit će se Dan svetog Valentina. Tko je uopće sveti Valentin? Kakve veze ima s iskazivanjem ljubavnih osjećaja?

Tko je bio sveti Valentin? Podaci su nesređeni i nejednoznačni, svaki portal svoju priču priča. Zato sam pogledala u najdugovječniju i najrespektabilniju europsku enciklopediju, Britannicu online. Ukratko: nekoliko je legendi o svetom Valentinu i potječu iz Italije, iz 3. stoljeća. Po legendama, postojao je utamničeni svećenik u Rimu koji je potpisao riječima „od tvog Valentina“ pismo za tamničarevu kćer s kojom se sprijateljio i koju je izliječio.
Potom, postojao je i biskup iz grada Terni, također mučen i pogubljen. Još jedna legenda spominje svećenika koji je suprotno carevoj odredbi potajno vjenčavao parove te bi mladići bili pošteđeni od odlaska u rat. Tako se ime kršćanskog svećenika Valentina počelo vezivati uz ljubav. Usprkos raznim legendama nije isključeno da se radi o jednoj osobi. No, kako je od mučenog i stradalog Valentina došlo do obilježavanja dana privrženosti i ljubavi koji nosi njegovo ime?

Ponovo se vratimo u stari Rim. Sredinom veljače održavali su se godišnji rituali (Lupercalia) posvećeni dolasku proljeća s obredima pročišćavanja od zlih duhova te slavljenja ozdravljenja i plodnosti. Uključivali su i ljubavne lutrije u kojima su mladići izvlačili imena djevojaka iz ljubavne urne. Krajem 5. st. tadašnji Papa je zamijenio ove običaje s Danom svetog Valentina, no tek u 14. stoljeću vezuje se uz romantičnu ljubav.

U 16. st. javljaju se prve karte-čestitke u kojima se iskazuju ljubavni osjećaji dragoj osobi. U 19. st. u SAD-u razvila se cijela industrija posvećena obilježavanju Valentinova. Prigodne čestitke obično su ukrašene motivima rimskog boga ljubavi Kupida, srcima, cvijećem, ptičicama kao simbolima udvaranja (jer se to i događa sredinom veljače u ptičjem svijetu). Uz poruke ljubavi javljaju se pokloni, najčešće čokolade i slatkiši te cvijeće, posebno crvene ruže, kao simbol ljepote i ljubavi.
Valentinovo se s vremenom „proširilo“ i na izražavanje emocija privrženosti, naklonosti, prijateljstva među prijateljima i rodbinom. U mnogim zemljama svijeta, u školama je uobičajena razmjena čestitki i slatkiša među učenicima. Valentinovo je posebno omiljen dan ne samo u SAD-u, već i u Velikoj Britaniji, Kanadi, Australiji, Argentini, Francuskoj, dok su na Filipinima na taj dan organizirana masovna vjenčanja stotine parova.

Valentinovo 2021. obilježavamo u sjeni svih događanja pandemije COVID-a 19 koja je zahvatila svijet, a to znači tiše i mirnije nego ikad prije. Možda ovaj dan baš to i traži, da zastanemo i odbacimo sve što je suvišno, komercijalno, nametnuto. Pa da pogledamo u srce svoje i još nečije…

A odmah po Valentinovu idu nam novi počeci, vraćaju se na nastavu svi naši učenici. Evo prilike za pozitivne emocije i radost druženja. Ipak, s obzirom na koronavirus i njegove sojeve pripadajućih geografskih naziva, sve opakijih karakteristika, ostanimo na socijalnoj distanci, nosimo maske i pazimo na higijenske mjere zaštite, brinimo se i zaštitimo jedni druge. Tako ćemo najbolje ostati u ozračju Valentinova.

Izvor: Mirna Luketin, školska knjižničarka