Učenička razmjena - Altamura 2019.

Autor: Administrator , 27. 4. 2019.

Osmero učenika trećih razreda gimnazije SŠ Braća Radić uputili su se dana 4.4. u Italiju u grad Altamuru povodom učeničke razmjene sa prirodoslovnom gimnazijom „Federico II di Svevia“ u pratnji nastavnica talijanskog jezika Ilone Duišin i Željke Badrov te ravnateljice Marije Kezele.

Veoma uzbuđeni zbog skorog susreta sa svojim talijanskim domaćinima, učenici su jedva čekali dolazak u Altamuru.
Kroz naš osmodnevni boravak učenici su imali priliku razgledati gradove Bari, Altamuru, Ostuni, Alberobello te grad Materu koji je proglašen europskim gradom kulture u 2019. godini.

Učenici i nastavnicu su uživali u upoznavanju novih gradova i učenju o kulturi i običajima južne Italije i regije Puglia.
Također su učenici posjetili i gimnaziju u Altamuri  te su iz prve ruke mogli vidjeti kako izgleda nastava u toj školi i čime je sve opremljena. Posjetili smo i tvornicu tvrtke Dimarno koja se bavi proizvodnjom i prodajom pekarskih i slastičarskih proizvoda kao i prozvodnjom sladoleda.
Vlasnik tvrtke i njegov sin su nam pokazali svoje skladišta i održali prezentaciju o svojoj tvrtci i o svemu čime se ona bavi. Nakon razgledavanja učenici su se mogli poslužiti raznim slasticama i kroasanima.

Bili smo u Altamuri za vrijeme Međunarodnog tjedna pa su osim nas ugošćeni bili profesori i učenici iz Kine, Njemačke, Izraela i Argentine.
Učenici kao i profesor imali su priliku družiti se sa učenicima i profesorima iz drugih zemalja. U sklopu tog tjedna sve grupe su trebale predstaviti svoju školu i mjesto iz kojeg dolaze ispred cijelog auditorijuma.

Uz prezentacije o sebi naši učenici su trebali izložiti svoju prezentaciju na temu „Legami“ (veze) što je bila tema Tjedna.
Naši učenici su pisali o sličnostima i razlikama Dalmacije i Italije na poljima geografskih obilježja, arhitekture, običaja i jezika.

Na završnoj ceremoniji učenici su također predstavili svoje zemlje kroz ples i pjesmu. Naši učenici su plesali monfrinu. Osim edukativnih sadržaja bilo je tu i zabave kao mjuzikl talijanskih učenika na temu korijena kroz razdolje od 60 godina  s obzirom da je škola obilježavala 60 godina postojanja.

Ova razmjena nam je omogućila susret sa drugačijim ljudima, iz drugačijih govornih područja, različitih kultura i običaja te nam je proširila vidike i pomogla da steknemo puno novih prijatelja.
Za oproštaj, naši talijanski prijatelji su nam pripremili pravu  gozbu a učenici su se svi skupa oprostili kroz glazbu i ples. Učenici su bili oduševljeni kako su ih talijanske obitelji primile u svoj dom. Sretni, ali i pomalo tužni oprostili smo se od svih prijatelja i uputili se kući punih kofera poklona te srca punih uspomena i doživljaja.
Do novih susreta! Arrivederci!

Izvor: Željka Badrov, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2022/23

« Ožujak 2024 »