Rezidba Stare masline u Kaštel Štafiliću

Autor: Administrator , 5. 4. 2019.

Učenici Srednje škole Braća Radić sudjelovali 29. ožujka na radovima ovogodišnje rezidbe Stare masline u Kaštel Štafiliću

Rezidbu provodi Institut za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu u suradnji s Društvom „Bijaći“ i Udrugom maslinara „Mastrinka“ iz Kaštela.

Poznato je da rezidbom uvodimo stablo u rodno razdoblje, održavamo ga i pomlađujemo pa se stara maslina redovito vraća u novi život.

Kaštelanska maslina je spomenik prirode stara više od tisuću i petsto godina.

Osim za dobivanje vrhunskog ulja interesantna je i mnogim umjetnicima npr. za izrađivanje skulptura od njenih grana. Radovi predstavljaju autohtoni kaštelanski suvenir.

Učenici su  sudjelovali u skupljanju lišća masline koje se koristi za pripravljanje čaja. Istraživanja su dokazala da maslinovo lišće posjeduje antivirusna svojstva, jača imunološki sustav, liječi artritis, psorijazu itd.

Maslinova grančica je simbol dugovječnosti, plodnosti, mira i blagoslova pa je logično da je čaj od lišća dragocjen za zdravlje.

Ugodno druženje završili smo marendom i slasticama koje su pripremili naši učenici.

Više klikom ovdje

Fotografije: Marija Rapanić, prof.

Izvor: Marijana Bjeliš, prof.