Svjetski dan voda i Međunarodni dan dječje knjige u školskoj knjižnici

Autor: Administrator , 27. 3. 2019.

U školskoj knjižnici, tematskim izlaganjima uz prezentaciju te razmjenom mišljenja i diskusijom, obilježili smo dva značajna međunarodna dana.

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka s ciljem usmjeravanja pozornosti na probleme vezane uz vodu u suvremenom svijetu. Tema predviđena za ovogodišnji Svjetski dan voda glasi: „Leaving no one behind: whoever you are, wherever you are, water  is your human right.“. Odnosi se na težnju UN da do 2030. g. svakom stanovniku Zemlje bude omogućena opskrba pitkom vodom. Zabrinjava činjenica da još uvijek skoro četvrtina stanovništva nema dostupnu čistu, pitku, svježu vodu.

O značenju vode u životu i razvoju ljudi, biljaka i životinja razgovarali smo na nastavnom satu održanom u školskoj knjižnici na kojem su sudjelovali maturanti veterinarski tehničari i njihova razrednica, prof. Ela Radovan. Osvrnuli smo se na neravnomjernu raspoređenost vodenih resursa u svijetu i sve prisutnije ekološke probleme zagađenja voda.

U satu posvećenom Međunarodnom danu dječje  knjige (2. travnja – rođendan Hansa Christiana Andersena)  podsjetili smo se na drage knjige i slikovnice koje pamtimo iz ranog djetinjstva. Knjižničarka je pripremila kratki povijesni pregled strane i domaće književnosti za djecu i mlade. Od 1967. u svijetu se prigodnim aktivnostima obilježava ovaj dan  kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula ljubav prema čitanju i razvijale čitalačke navike od najranije dobi. Ovogodišnji slogan glasi „Book help us slow down“. I zaista, knjige nam pomažu da zastanemo, da zaustavimo svakodnevnu užurbanost te primjetimo što se događa oko nas, uživamo u osjećaju odmora koje nam donose…

Naš nastavni sat završili smo uz Pinocchijeve pustolovine, priču koju svi poznajemo, najprevođenije djelo nereligioznog sadržaja na svijetu. Kroz brojne dogodovštine i životna iskustva lutak Pinocchio sazrijeva i mijenja se, od neposlušnog i neodgovornog malog varalice postaje kvalitetna i moralna mlada osoba. Uz unutarnju preobrazbu ide i vanjska, fizička: prestaje biti drveni lutak, postaje  pravo ljudsko biće. Priča o Pinocchiju je više od bajke ili basne, puna je simbolike. I (morska) voda, iz koje spašava svog oca te potom, preuzevši brigu oko njega, poprima novo, ljudsko obličje, nosi simboliku ponovnog rođenja. Kroz razgovor o motivima vode u književnim djelima zaokružili smo priču o vodi i knjizi i pozdravili se do,  nadam se, narednog, ugodnog i poučnog druženja u školskoj knjižnici.

Više: https://www.un.org/en/events/waterday/

Fotografije možete pogledati klikom ovdje

Izvor: Mirna Luketin, dipl. knjižničarka