Buža

Autor: Administrator , 2. 3. 2017.

Učenici i nastavnici naše škole, a pretplatnici HNK Split sinoć su se do suza nasmijali prateći "dobrosusjedske" zavrzlame u komediji Buža

Dva susjeda (Vito i Pere) zbog svakojakih tužbi i protutužbi, stalno se povlače po sudu. Kad mladi majstor, prilikom pokušaja postavljanja utičnice za struju, nehotice probije zid koji odjeljuje njihove spavaće sobe i napravi u njemu bužu (rupu), među susjedima počinje novi mali rat...

Za Bužu kažu da je “ispovjedaonica, gorko-slatka priča o ljudskim karakterima, mediteranskom mentalitetu gdje susjed o susjedu zna više nego o samom sebi; o likovima koji se vole, mrze, podbadaju, potkupljuju, ali koji ne mogu jedni bez drugih. Oni su jači na riječima nego na djelima, pa njihove slabosti izazvaju zarazan smijeh, smijeh kojim i samima sebi želimo oprostiti slične mane...“

Živko Jeličić, iznimno značajan splitski i hrvatski književnik druge polovice 20. stoljeća, Bužu je napisao prvo kao farsu, a potom i kao scenarij za TV film (1988) u maestralnoj režiji Vanče Kljakovića te vrhunskim glumačkim izvedbama Ivice Vidovića i Špira Guberine. No, slava filmske Buže očito je urodila i takvim strahopoštovanjem radi kojega se ona iznimno rijetko pojavljivala na kazališnim daskama. Ekipa predvođena redateljem Zoranom Mužićem i skladateljem Matom Matišićem, koja je prvim izvedbama tijekom 62. splitskog ljeta napunila gledalište u Severovoj ulici do posljednjeg mjesta, u sezoni seli na pozornicu HNK Split. U Bužu sa svojim glumačkim umijećem ulaze Snježana Sinovčić i Ksenija Prohaska kao šjora Anježa i šjora Tereža, te Joško Ševo i Trpimir Jurkić kao šjor Vito i šjor Pere.

Tekst  o djelu je prenesen sa stranica HNK