27. siječnja - Dan sjećanja na holokaust

Autor: Administrator , 27. 1. 2017.

Obilježen i u našoj školi prigodnim predavanjem s temom holokausta i pričom o židovskoj obitelji Frank (Dnevnik Anne Frank)

Međunarodnim  Danom sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti  želi se podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.
On se obilježava širom svijeta, a u najvećem broju europskih zemalja pa tako i u našoj zemlji  za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika  koncentracijskog  logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

Školska knjižničarka pripremila je prezentaciju s temom holokausta kojoj su prisustvovali učenici 3.e, 3. f i 4. e razreda u pratnji profesorica Maje Gotovac, Anite Klarić i Nade Jurić Miljak.

Holokaust je genocid nad Židovskim narodom te drugim rasnim, etničkim, vjerskim i nekim drugim skupinama ljudi (Romi, Jehovini svjedoci, pripadnici slavenskih naroda, komunisti, politički protivnici, homoseksualci, duševni bolesnici, invalidi...) koji se dogodio u nacističkoj Njemačkoj i u zemljama pod njezinom okupacijom za vrijeme 2. sv. rata.

Osvrnuli smo se na povijesne događaje pred početak i tijekom II. svjetskog rata ( 1933.-1945.) i govorili o raznim načinima na koji je holokaust provođen:  oduzimanje građanskih prava, ponižavanje, zastrašivanje, progoni, raseljavanje, deportacije, obilježavanje odjeće, segregacija, getoizacija, zatvaranje, ubijanje-istrebljenje...
U drugom dijelu predavanja podsjetili smo se na patnje i stradanja obitelji Frank i ostalih tajnih stanovnika skloništa na adresi Prinsengraht 263 u Amsterdamu koje je u svom dnevniku opisala djevojčica Anna Frank. Njen dnevnik  je jedno  istinski potresno svjedočanstvo, holokaust viđen dječjim očima i doživljem dječjim srcem. No ujedno on je i simbol otpora nasilju i patnji, simbol hrabrosti, snage, nade i želje za životom.

"Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati.
Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo.
Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama.
Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nezamislivo barbarske načine.
Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju."

Kofi Annan, generalni tajnik Ujedinjenih naroda,  27. siječnja 2006.

Izvor: Mirna Luketin, dipl.knjižničarka

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2020/244