Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Administrator , 27. 1. 2017.

Na današnji dan 1945. Crvena armija oslobodila je zloglasni nacistički logor Auschwitz.

Tom su prigodom predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov i potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, kao izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića prisustvovali ceremoniji polaganja vijenaca.

Uz predsjednika Hrvatskog sabora i potpredsjednika Vlade nazočni su i zastupnici u Hrvatskome saboru.

Ove je godine Koordinacija židovskih općina odlučila bojkotirati službenu komemoraciju u Jasenovcu zbog, kako su priopćili, neprimjerene reakcije hrvatskih vlasti na relativizaciju ustaštva u Hrvatskoj.

Premijer Plenković sinoć je istaknuo da ploča u Jasenovcu ne veliča neke osobe iz Drugoga svjetskog rata, nego da je to spomen-ploča braniteljima poginulima u Domovinskom ratu.

HAZU: Žrtve holokausta zaslužuju vječni spomen

U povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) poručila je kako nas spomen na žrtve tog zastrašujućeg zla mora zauvijek podsjećati na imperativ kontinuiranog širenja ozračja tolerancije i dijaloga.

Holokaust je zastrašujući primjer koliko čovjek može nisko pasti pod utjecajem zločinačkih totalitarnih ideologija, unatoč neprestanom društvenom i tehnološkom napretku, stoji u priopćenju HAZU-a.

Primjer je to koji opominje da neprestano treba raditi na edukaciji novih generacija o holokaustu te širiti ozračje tolerancije i dijaloga bez kojeg je nemoguće živjeti u suvremenom pluralnom i multikulturalnom globalnom društvu. Žrtve holokausta zaslužuju vječni spomen, a hrabrim ljudima koji su se othrvali tom velikom zlu pripada trajna zahvalnost i poštovanje, poručuje HAZU.

Vijest je prenesena sa: http://vijesti.hrt.hr/371609/dan-je-sjecanja-na-zrtve-holokausta

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2020/244