Rogač – prijatelj zdravlja

Autor: Administrator , 14. 2. 2016.

U sklopu „Noći vinara iz Nehaja“, tj. na Prvom susretu bivših učenika SŠ Braća Radić predstavljene su i poslužene slastice od rogača. Na ovaj način učenici i nastavnici iz programa Prehrane htjeli su ukazati na blagodati rogača u prehrani, naše mediteranske, skoro pa zaboravljene  biljke.

Zanimljivosti o rogaču

Rogač je zimzeleno mediteransko stablo latinskog imena Ceratonia siliqua, koje obilato rađa smeđim jestivim mahunama.
Mahune u sebi sadrže sjemenke koje bez obzira na veličinu i uvjete čuvanja, uvijek imaju jednaku masu od točno 0,18 grama.
U antičko doba sjemenke rogača služile su za vaganje zlata, a taj  naziv za jedinicu zlata od 0,18 grama ostao je uvriježen i danas – karat.

Rogač – prijatelj zdravlja

Rogač obiluje taninima koji inhibiraju rast bakterija i štiti od određenih toksina i slobodnih radikala.
Rogač iznimno povoljno djeluje na probavni sustav. Učinkovito ublažava proljev kod dojenčadi i djece jer pospješuje apsorpciju vode.
Pomaže i kod enteritisa i dispepsije – drugih problema s probavom kod beba i male djece.
Zbog svojeg vrijednog sastava i ljekovitog djelovanja rogač je pogodna namirnica za dojenče od 6 mjeseci nadalje. Sušeni rogač je i zdrava slatka alternativa bebama za žvakanje kada im rastu zubići.
Rogač je bogat polifenolima koji imaju snažnu antioksidativnu aktivnost.
Zbog specifične biološke aktivnosti, oni štite srce i krvne žile.
Konzumacija hrane bogate složenim ugljikohidratima poput rogača značajno pomaže u reduciranju kolesterola i šećera u krvi.

Ljekovitost rogača

Sadrži tanine i galnu kiselinu koja djeluje analgetski, antiseptički, antibakterijski, antioksidativno i antivirusno.
Pomaže u jačanju imuniteta i sprječavanju alergija, te u prevenciji dječje paralize.
Zbog visokog udjela fosfora i kalcija rogač podupire zdravlje zubiju i kostiju, te smanjuje rizik od pojave osteoporoze.
Konzumiranjem rogača pomaže se iskašljavanje, osobito olakšava ove probleme pušačima. Sadrži aktivne tvari koje su učinkovite protiv astme, i u slučajevima kad astmu uzrokuje alergija. Jedna od prednosti rogača je i što ne sadrži kofein pa je prikladan za osobe s visokim krvnim tlakom.
U studijama je pokazao da sprječava rak maternice, a preporučuje se i za prevenciju raka pluća.

Kemijski sastav rogača

Energetska i nutritivna vrijednost
Energetska vrijednost 100 g mljevenog rogača iznosi 222 kcal/929 kJ.
Sastav: 4,62% bjelančevina, 89% ugljikohidrata, 0,65% masti.
Od mineralnih tvari rogač u značajnijim količinama sadrži kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i selen.
Od vitamina rogač sadrži tiamin, riboflavin, niacin, vitamin B6,folnu kiselinu i vitamin E.
Rogač sadrži i znatne količine vlakana (40 g na 100 g mljevenog rogača).

Priprema jela s rogačem

Sjemenke rogača mogu se konzumirati kao grickalice, a zbog svoje slatkoće može se na isti način konzumirati i cijela mahuna. Mljeveni rogač može se kao kakao u prahu miješati u mlijeko za napitak. Ono što rogač čini posebnim je to što je sličan čokoladi, a zdraviji je, pa se često umjesto čokolade dodaje u razne slastice. Činjenica da je rogač prirodno sladak pa se u kolače, za razliku od kakaa koji je gorak, dodaje  manje ili gotovo ništa šećera.

Izvor: Marija Rapanić, prof.
Priloženi dokumenti:
Rogac_-_prijatelj_zdravlja.pdf (431.82 KB)