Veterina i poljoprivreda u Sokolarskom centru

Autor: Administrator , 22. 11. 2015.

Posjet veterinarskih i poljoprivrednih tehničara u sklopu stručne nastave Sokolarskom centru u Dubravi Šibenskoj

Kroz  Centar nas je proveo voditelj i vlasnik Emilio Menđušić, stručnjak za ptice grabljivice.
Sokolarski centar kraj Šibenika ima  ambulantu za ornitološku DNK analizu koja je jedinstvena u RH.
Zašto trebamo čuvati i paziti sokolove, supove, sove i ostale ptice?
Izvor su neistraženih mogućnosti. Ptice grabljivice nam otkrivaju niz novih spoznaja koja  se primjenjuju u novim tehnologije  i u svakodnevnom životu.
Izlaganje Emilija gledano očima sove ušare i sokola.
Zanimljivosti o sovama:
Sova ima desno veće i lijevo manje uho koje je nevidljivo. Prima dva monosignala da je npr. miš u blizini; uhvati ga svaki put i na udaljenost i od 5 m. Iskopa ga ispod snijega i zgrabi.
Oči su joj velike i narančaste, nepomične, ali zato okreće glavu za 275°. Izvanredno vidi, na 8 km vidi miša. Ima vlastiti „kišobran“. S nauljenog perja klizi joj voda.  Za to je „kriva“ trtična žlijezda. Napadaju sve životinje do 12 kg težine. Pritisak kandži je 2,5 tona po cm2 pa može ubiti lisicu za 2 min. Razlog su nazubljene tetive koje se zablokiraju pa satima stoji na mjestu bez umaranja, dok se žrtva ne iscrpi.
Kad leti ne proizvodi zvuk pa, zapravo, nije u lovu već u shoppingu.
Često stradava od automobila jer ne odleti na vrijeme. Sova auto doživljava kao veliku životinju sa svjetlećim očima. Kad joj se a uto približava sova prvo ispušta upozoravajući zvuk - glasno hukanje kao upit: što želi? Automobil se i dalje približava, ona širi krila, a kako nema bodylanguage, auto je ozlijedi. Čovjek im je partner i ne smije biti gazda. Nemaju emocionalne veze- zajedno čuvaju jaja, othrane mlade i raziđu se.
Zanimljivosti o sokolovima:
Najbrža životinja na svijetu je sokol. Leti brzinom od 320 km/h u poniranju. Sokolarenje je i danas tradicija u arapskim zemljama.
Dok lete nemaju turbulenciju pa je Ferrari svoje modele automobila napravio baš na primjeru trećeg letnog pera sokola i postigao veću brzinu.
„Čičak“ na patikama je također imitacija pera jer pero na vrhu ima malu kukicu.
Stvaraju bolje veze sa ljudima od sova, jer su shvatili da imaju korist od nas.

Naši učenici su sudjelovali u ovim vrlo kreativnim radionicama!

Aktiv veterine

Više u fotogaleriji klikom ovdje

Izvor: Mirko Tocilj, dr.vet.med