STUDIJSKO PUTOVANJE U NIZOZEMSKU – Den Haag

Autor: Administrator , 9. 10. 2015.

U sklopu poziva „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada“ naša škola je uz SŠ Matija Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda, škola partner Poljoprivrednoj, prehrambenoj i veterinarskoj školi Stanka Ožanića iz Zadra

Zadarska škola je nositelj projekta „Primjena inovativnih metoda poučavanja i komunikacije sukladno smjernicama ruralnog razvoja“.

Sudjelovalo je 23 učenika i 20 profesora iz 3 poljoprivredne škole: Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića Zadar s 15 učenika i 14 profesora, Srednja škola Braće Radić iz Kaštel Štafilića s 3 učenika i 3 profesora te Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda s 5 učenika i 3 profesora

Ovim projektom modernizirat  će se školski kurikulum izradom hidroponskog sustava za uzgoj jagoda na otvorenom i zatvorenom prostoru, nastavnih materijala za učenike i profesore, izradom web-sjedišta i android mobilne aplikacije, te analizom potreba tržišta rada i njihovim usklađivanjem.

Hidroponski uzgoj jagoda postavit će se na 150 m2  u plasteniku na Babindubu i na istoj tolikoj površini na otvorenome. Projekt je počeo u travnju 2015. i traje do travnja 2016., njegova ukupna vrijednost je 1,5 milijuna kuna,  a financira ga ESF (europski socijalni fond).
U skolopu projekta organizirano je studijsko putovanje u Nizozemsku (od 27.09.15. do 1.10.15.) u kojem su sudjelovali učenici, agroturistički tehničari  i nastavnici naše škole.

Posjetili smo burzu cvijeća FLORA HOLLAND u Aalsmeru.
FloraHolland u Aalsmeeru pored Amsterdama koja je najveća burza cvijeća na svijetu. Radno vrijeme je od 07:00 do 09:00 sati utorkom, a drugim danima u tjednu do 11:00 sati.  Galerija za posjetitelje proteže se duž cijele dvorane tako da možete vidjeti svu ljepotu cvjetnih glavica koje velikom brzinom prolaze pored vas i pozivaju vas na kupnju, jednostavno poželite imati to prekrasno cvijeće. Stoga i ne čude podaci o godišnjem prometu burze od preko 4,5 bilijuna eura, na kojoj se uz 38 aukcijskih satova (od kojih je 14 u Aalsmeeru) u jednoj minuti proda preko 3.500 komada ruža ili  skoro 2.000 komada tulipana, ukupno 12.5 milijuna raznih cvjetnih komada tijekom godine. Burza zapošljava 3.200 zaposlenika, ima 4.500 članova i 2.200 velikih kupaca. Posjetom burzi cvijeća, upoznali smo način prodaje i transport cvijeća, te dvije opremljene aukcijske  dvorane u kojima brokeri kupuju cvijeće. Šarenilo boja cvijeća, vrsta cvijeća i sadnica te živost i brzina transporta cvijeća ostavila nas je bez daha.

Posjeta istraživačkom centru GreenQ u  Bleiswijiku, slijedio je nakon burze cvijeća. To je najveći svjetski pružatelj komercijalne usluge u području uzgoja i proizvodnje temeljen na znanju o prehrani i cvjetnom procesu. U sklopu centra su 4 jedinice: istraživanje i razvoj, edukacijski centar, implementacija i projekti te konzalting. U modernim staklenicima koji su podijeljeni na istraživačke jedinice razvija se i demonstrira primjena novih procesa u proizvodnji i tehnologiji. Tako se moglo vidjeti kako se razvojem i primjenom novih procesa i tehnologije pokušava dobiti „savršena ruža“, svaka jednaka drugoj, jednake visine i debljine stabljike kao i glavice. Vidjela se paprika čija je stabljika duga 4 metra ili rajčica stabljike duge i do 12 metara. Hidroponskim uzgojem (prvenstveno uporabom kamene vune), prozračivanjem, umjetnim svjetlom, vodom i nutritivnim sastojcima, nastoji se postići maksimalna iskorištenost svake biljke i svakog centimetra staklenika. Ono što je bitno naglasiti je kako se cijeli proces želi zaokružiti, odnosno zatvoriti tako da se voda koju biljka pusti kao višak analizira te ponovo upotrebljava, a višak topline se pohranjuje te koristi za hlađenje odnosno grijanje staklenika.  Tako smo saznali da u tradicionalnoj proizvodnji jagoda na otvorenom polju dobijete oko 1 kg/m2, u stakleničkom hidroponskom uzgoju 8 kg/m2, dok se primjenom modernih staklenika dobije 12 kg/m

Nakon toga posjetili smo tvrtku METAZET / FormFlex u Wateringenu koja se bavi poslovima u poljoprivredi i hortikulturi već 35 godina. Bave se  dizajniranjem i projektiranjem staklenika, te izradom kompletne infrastrukture, proizvodnje limenih profila (GUTERA) i  te sklopivih dijelova potrebnih za hidroponski uzgoj svih povrtnih i cvjetnih kultura, proizvode transportna sredstva za staklenike, viseće lančane transportere, razne vrste vučnih traktora, hidrauličkih radne platforme tj. izrađuje hidroponske sisteme sukladno zahtjevima tržišta .

Razgledali smo i DEMO staklenike  u Honselersdijku (DEMOKWEKERIJ WESTISLAND).
Sastavljeni su također od istraživačkih jedinica – staklenika u kojima se također nalaze biljke na kojima se primjenjuje opisana tehnologija. Razlika između istraživačkog centra i demostaklenika pojednostavljenim rječnikom bi bila sljedeća: primjenom iste tehnologije GreenQ razvija biljku, a demostaklenici tehnologiju koja je potrebna kako bi se zadovoljilo zahtjeve istraživačkog centra. U sklopu studijskog putovanja posjetila se tvornica koja izrađuje hidroponske sisteme sukladno zahtjevima tržišta te kombinacijom istraživanja i razvoja novih tehnologija,  nastoji odgovoriti na izazove sve zahtjevnijeg tržišta.

Osim što je putovanje autobusom trajalo pet dana i prešlo se oko 3.700 km učenici su usvojili nova znanja te upoznali nove tehnologije uzgoja voća i povrća koja će primjenjivati u svojoj praksi. Naravno stečene su nova i prijateljstva.

U sklopu putovanja, slobodnog vremena je bilo malo ali uspjeli smo u poslijepodnevnim i večernjim satima razgledati Nurnberg, Amsterdam i Regensburg.

Tekst i foto: Ksenija Danilo, prof., Marija rapanić, prof.

Izvor: Ksenija Danilo, prof., Marija Rapanić,prof.