Državna matura 2015.

Autor: Administrator , 2. 6. 2015.

VREMENIK ISPITA DM i PRAVILA PONAŠANJA NA DRŽAVNOJ MATURI

PRAVILA PONAŠANJA NA DRŽAVNOJ MATURI

Učenici moraju biti ispred Škole najkasnije 30 minuta prije početka ispita.

Učenik na ispitu mora imati osobni dokument s fotografijom, koji pokazuje voditelju ispitne prostorije pri ulazu u ispitnu prostoriju.

Učenici na ispitu mogu imati samo pomagala dopuštena u predmetnom ispitnom katalogu.

Učenik ne smije u ispitnoj prostoriji imati mobitel niti druge prijenosne električne komunikacijske uređaje.

Ako pri prozivanju učenika prije ulaska učenika u ispitnu prostoriju voditelj utvrdi da se učenik lažno predstavlja upućuje se ravnatelju ili ispitnom koordinatoru.

*****

Ako učenik zakasni na početak ispita manje od 30 minuta, može pristupiti polaganju pisanog dijela ispita.

Vrijeme polaganja dijele ispita mu se ne produžuje.

Kao opravdani razlozi za kasniji početak ispita zbog kašnjenja smatraju se:

zdravstveni problemi učenika,
okolnosti u prometu, koje su uzrokovale nepravovremeni dolazak i koji se mogu dokazati,
smrt u obitelji, prometna ili druga nesreća,
drugi izvanredni događaji.

Ako dežurni nastavnik utvrdi da neki učenik, unatoč uputi i upozorenju ima kod sebe ili se služi nedopuštenim priborom, materijalom ili mobitelom, mora ga odmah udaljiti s ispita i uputiti ravnatelju ili ispitnom koordinatoru.

*****

Ako učenik iz opravdanih razloga prekine ispit, školsko ispitno povjerenstvo produljit će mu vrijeme ispita za duljinu vremena prekida, ali najviše do 50% vremena predviđenog za trajanje ispita.

Ako dežurni nastavnik primijeti da neki učenik tijekom ispita pokušava uspostaviti kontakt s drugim učenicima, treba ga tiho upozoriti, ne ometajući druge učenike. U slučaju da učenik ponovi isto ponašanje, voditelj ispitivanja treba ga udaljiti s ispita i slučaj prijaviti ispitnom koordinatoru ili ravnatelju.

*****

Tijekom ispita, uz dopuštenje i pratnju dežurnog nastavnika, ispitnu prostoriju u isto vrijeme može privremeno napustiti samo jedan učenik

Odsutnost do pet minuta odobrava dežurni nastavnik. Dulju odsutnost dežurni nastavnik može dopustiti samo u iznimnim slučajevima.

U pravilu prvih 30 minuta nakon početka ispita i zadnjih 15 minuta prije isteka vremena određenog za rješavanje ispita, niti jedan učenik ne smije napustiti ispitnu prostoriju.

Unošenje jela nije dopušteno. Učenicima je tijekom ispita dopušteno piti vodu iz boce bez etikete.

*****

Učenik može predati ispitni materijal i prije isteka vremena i time završiti pisanje ispita te napustiti ispitnu prostoriju na način da ne ometa rad ostalih učenika.

Kada istekne vrijeme određeno za ispit, dežurni nastavnik izvješćuje učenike da je isteklo vrijeme pisanja, da odlože pomagala i olovke, odlože ispitne materijale na rub stola te ostanu na svom mjestu.

Ako neki učenik nastavi rješavati test nakon što dežurni nastavnik oglasi završetak ispita, učeniku se odmah oduzima ispitni materijal.

Svim učenicima želimo puno uspjeha na ispitima državne mature!!!

Izvor: Koordinator za DM: Marija Rapanić, prof.
Priloženi dokumenti:
Vremenik_2015.pdf (50.81 KB)