MEĐUNARODNI TJEDAN MLADIH "Stogodišnjica Velikog Rata"

Autor: Administrator , 21. 4. 2015.

12.04.2015. - 19.04.2015.  Altamura, Italija
Liceo scientifico e linguistico statale
        "Federico II di Svevia"

Učenici naše škole, gimnazijskog odjeljenja (3.g) u pratnji prof.Anele Tranfić i prof.Ilone Duišin protekli su tjedan sudjelovali na međunarodnom tjednu mladih u Altamuri, Italija-regija Puglia. Susret je održan u okviru europskog projekta povodom obilježavanja 100. godišnjice od početka Prvog svjetskog rata.
Prvog radnog dana posjeta učenici Jelena Botić, Ivana Semren, Matea Carev, Jelena Kelam, Martina Perišin, Marija Luketin i Marko Perić prezentirali su pred auditorijem grad Kaštela i našu školu te su obradili tematiku 1. svjetskog rata, okolnosti prije i za početka rata, poznate osobe Hrvatske toga vremena.
Izuzev nas svoje su radove, crteže, pjesme i plesove predstavili učenici iz Izraela, Rumunjske, Francuske, Njemačke, Kine i Mađarske a domaćini su sve oduševili kazališnom predstavom "Cartoline dal Fronte". Izuzetan je bio i nastup francuskih učenika tj. orkestra "Octopus" iz St.Nazaire-a.

Posjetili smo tvornicu sladoleda, konditorskih proizvoda, posuđa i pribora "Dimarno" iz Altamure.
Također smo posjetili Bari, kao i pitoreskna mjesta Matera (europska prijestolnica kulture 2019.), Alberobello i Ostuni.
Profesori su sudjelovali na otvaranju izložbe tzv. Mostre "Centenario della Grande Guerra" koju su, uz popratni katalog, pripremili učenici gimnazije Liceo scientifico e linguistico statale "Federico II di Svevia" iz Altamure.
Nezaboravna su druženja s domaćinima i ostalim sudionicima te njihova iznimna srdačnost i gostoljubivost. Imali smo priliku posjetiti gimnaziju u Altamuri, upoznati se s njihovim načinom rada i obrazovnim sustavom, porazgovarati s učenicima i nastavnicima, razmijeniti korisna iskustva i utvrditi mogućnosti za daljnju suradnju.

Pripremila: prof. Ilona Duišin

Izvor: Ilona Duišin, prof.