IZVJEŠĆE ZA 28. EKO NATJECANJE ODGOJNO OBRAZOVNIH USTANOVA

Autor: Administrator , 14. 4. 2015.

Poljopivreda obnavlja školski vrt

U veljači 2014.  započeli smo s  obnovom školskog vrta. Vrt je veličine oko 1000 m2. Zbog ograničenih financijskih sredstava nastojali smo iskoristiti postojeće biljke u parku (koje su izvađene i premještene) te biljke iz vlastitog uzgoja:

1. Željeli smo ozeleniti dvije površine (cca 500m2) novim travnjacima i u tome uspjeli. Prvo smo izvadili sve postojeće biljke – mahoniju, lovorvišnju, viburnum i forziciju te presadili na druga mjesta u školskom okolišu. To područje je u velikoj sjeni od postojećih lipa no ipak sada imamo prekrasne dvije zelene površine novog travnjaka.
  2. Uklonili smo nekoliko osušenih stabala i izvađeno je 15 - tak starih panjeva.
  3. Razbijena je veliko betonska ploča koja je nekad služila za postolje drobilice kamenja i na toj površini posađene su sadnice lavande.
  4. Nakon olujne bure u 3. mjesecu koja nam je iščupala dva čempresa, na toj površini posađene su tri sadnice metrosideruma i posijana dihondra.
  5. Ispred doma posadili smo stablo kamforovca tako da nam u budućnosti radi hlad na ulazu u dom.
  6. Jedna površina u parku zamišljena je kao dio gdje će bit posađene samo „egzotične“ biljke i posadili smo  juke, kordiline, agave, palme, cikas, dasilirion i novozelandski lan.
  7. Posađena su i 4 komada bršljana koja imaju ulogu „zakamuflirati“ veliki betonski hidrant u sredini parka.
  8. U krug ispred doma posadili smo magnoliju, a u podnožju magnolije došle su aloje, festuke i ružmarin.
  9. Posađene su i tri gravilee u dijelu kraj tise te cedar deodara.
    Na dijelu kraj dvorane za tjelesni posijana je dihondra, posađena je palma butia, bugenvilija uza zid a izvađena je stara živica od buxusa te je na njihovo mjesto posađena festuca.
  10. Posađena je nova živica od fotinije na egzotičnom dijelu vrta, nadosađene su sadnice buxusa na dijelu živice gdje nedostaje.
  11. Posađene su i 4 sadnice crvenih cordylinija,  maginje i aukube.

POPIS NOVO ZASAĐENIH BILJAKA U ŠKOLSKOM VRTU 2014/2015.

• Kamforovac
  • Calistemon
  • Acer atropurpureum
  • Dasylirion
  • Gravilee
  • Palma žumara
  • Palma butia
  • Cykas
  • Hedera helix
  • Lavande
  • Ružmarini puzajući
  • Cedrus deodara
  • Agava, novozelandski lan
  • Festuca glauca
  • Magnolia soulangeana
  • Metrosiderus (3 kom)
  • Arbutus
  • Cordyline crvene (4 kom)
  • Bugenvilija

Zadovoljni smo dosadašnjim „radnim akcijama“ u našem parku i puni smo novih ideja tako da kroz nekoliko godina kada se naše novo posađene biljke „razmašu“ svojim rastom vjerujemo da ćemo postati prepoznatljivi u našoj zajednici i našem gradu.

O vrtu skrbe učenici sljedećih zanimanja: cvjećar, polj. teh. fitofaraceut, polj. teh. biljne proizvodnje, šumarski tehničari te tehničar agroturist.

Učenici održavaju vrt u sklopu praktične nastave uz stručno vodstvo profesora. Ponekad se pridruže i „dobrovoljci“ iz ostalih usmjerenja (nutricionisti, veterinarski tehničari i prehrambeni tehničar) koji žele svojim radom doprinijeti ljepšem izgledu školskog vrta.

Ove školske godine oformili smo i učeničku zadrugu „TRIŠNJA“ koja ima Hortikulturnu sekciju te sekciju začinskog i ljekovitog bilja.
U radu navedenih sekcija imamo raznih akcija od uređenja okolišnog prostora do  uzgoja raznih dendroloških vrsta.

Novost je i komposište gdje učenici u sklopu  nastave  iz ekološke poljoprivrede proizvode kompost od biljnih ostataka.
Osim školskog parka, učenici skrbe i o začinskom vrtu, uzgojnim površinama u stakleniku te o masliniku.
Ekološko - edukativne aktivnosti imamo sa firmom „BIOPLAN“  gdje uče o ekološkoj proizvodnji hrane iz prve ruke, a uskoro planiramo i nove edukacije.

Površine o kojoj skrbimo:

• Školski staklenik oko 1500m2
  • Školski park oko 1000m2
  • Školski maslinik oko 500 m2
  • Začinski vrt 250 m2

Zasađena je i površina sa raznim sortama šipka površine oko 120 m2.

Izvor: Ksenija Danilo, prof.
Priloženi dokumenti:
15._Praznik_cvijeca,_izvjesce_o_skolskom_vrtu.pdf (197.15 KB)