FESTIVAL IZVRSNOSTI CENTRA IZVRSNOSTI SDŽ

Autor: Administrator , 26. 4. 2024.

Treći Festival izvrsnosti u organizaciji Centra izvrsnosti SDŽ, održao se od 22. do 24. travnja na lokacijama Osnovne škole kraljice Jelene u Solinu i Muzeju arheoloških spomenika u Splitu. Na Festivalu je sudjelovalo više od 500 učenika iz Splitsko-dalmatinske županije, koji su predstavili čak 86 projekata u sklopu programa Čuvari baštine, Dalmatinski suvenir, RoboStart, RAST, Mother Earth i CIMAJ.

Učenici naše škole predstavili su se godišnjim školskim projektima u programu Dalmatinski suvenir, Čuvari baštine i CIMAJ.

U programu Dalmatinski suvenir sudjelovalo je 20 učenika, članova UZ Trišnja, iz programa cvjećar i agroturistički tehničar pod mentorstvom Mare Midžor i uz podršku Marije Rapanić, Marijane Bjeliš i Nikole Šarića. Predstavili su se suvenirom Palmina lepeza izrađenom od štetnikom uništene palmine kore, upakirane u kartonsku ambalažu tako da je cijeli suvenir ekološki.

Gimnazijalci su se predstavili projektom Zamisli…Miljenko i Dobrila u programu Čuvari baštine. Pod vodstvom Sanje Rozga, Darije Maljković i Radojke Hrgović Čuvari su istraživali koliko je legenda prisutna danas u životu Kaštela, pokušali otkriti radi li se o povijesnoj istini ili tek o tragičnoj priči zanimljivoj za umjetničke obrade. Iako se u početku činilo da se o legendi ne može još i drugačije pristupiti, ideje su se zakotrljale i nastalo je niz suvremenih formata: videa, podcastovi, intervju, rep izvedba, plakati, google mapa, dokumentarno-igrani format Vino nije voda, ljubavni zalogajčići od domaćih namirnica. Od sredstava dobivenih za provedbu projekta opremljen je i uređen mali studio Zamisli u prostorima gimnazije. Sve se faze i uratci projekta mogu vidjeti na našem blogu. Ovaj je projekt osvojio treće mjesto u kategoriji srednjoškolskih projekata Čuvari bašine.

Pod mentorstvom Mandice Rapić Vujina, Marije Lučić i Petre Bašić i uz podršku Nene Matića u projekt CIMAJ uključilo se 20-ak učenika. Krajnji je produkt projekta školski portal Samo NEHAJno, a aktivno se uređivala i Instagram stranica škole. Rad na projektu obilježen je humanitarnim aktivnostima. Tijekom Adventa prodavali su se božićni ukrasi i kolači, a prikupljena su sredstva donirana skloništu za napuštene životinje ANIMALIS CENTRUM s čijim je direktorom Zvonimirom Filipovićem odrađen i prvi intervju za školski portal.

Akcija darivanja krvi koju je organizirao Crveni križ Kaštela popraćena je formom vijesti.

O pripremi, organizaciji i samoj povorci donjokaštelanskih maškara  izvijestili su reportažom.

Najvećim postignućem projekta učenici i mentori smatraju humanitarnu akciju uređenja sobe jednoj našoj učenici čija je obitelj slabijeg imovinskog stanja. Akcija je obuhvatila  prikupljanje sredstava, traženje donatora, rad na uređenju sobe.

U konačnici, stvoren je portal koji će, nadamo se, trajati dugo nakon ovog projekta.

Više u našoj fotogaleriji klikom ovdje

Izvor: Radojka Hrgović, prof.

« Svibanj 2024 »