Posjet Veterinarskom fakultetu u Zagrebu

Autor: Administrator , 28. 3. 2024.

Učenici 2. a i 3. a razreda naše škole, smjer Veterinarski tehničar, u sklopu dvodnevne terenske nastave, 18. 3. 2024. posjetili su Veterinarski fakultet u Zagrebu.

Fakultet je osnovan 1919. godine, te je među najstarijim fakultetima u Republici Hrvatskoj. Sveučilišni diplomski studij danas se izvodi kao preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine i traje šest godina. Osim studija na hrvatskom jeziku, izvodi se i integrirani studij veterinarske medicine na engleskom jeziku. Na Veterinarskom se fakultetu izvodi i poslijediplomski sveučilišni doktorski studij Veterinarske znanosti, koji je 2017. godine od Agencije za znanost i visoko obrazovanje dobio oznaku visoke razine kvalitete, te brojni poslijediplomski specijalistički studiji.

Posjet fakultetu dogovorila je i osmislila bivša učenica naše škole, a sada redovita profesorica na Klinici za porodništvo i reprodukciju, Nikica Prvanović Babić. Upravo na Klinici za porodništvo i reprodukciju smo započeli naš posjet. Kroz ambulante i edukacijski dio nas je proveo dr. sc. Ivan Butković. Nakon toga uputili smo se prema Zavodu za anatomiju, histologiju i embriologiju. U zbirci Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju nalaze se koštani preparati cijelih životinja iz koje možemo izdvojiti leoparda, afričkog noja, glavatu morsku kornjaču ili pak žirafu. U muzeju se nalaze i pojedini dijelovi tijela nekih životinja poput lubanja npr. bijelog nosoroga ili velikog sjevernog kita.

Učenici su također prisustvovali vježbama iz anatomije. Na vježbama studenti na životinjskim leševima proučavaju pojedine anatomske dijelove, a naši učenici su mogli „ iz prve ruke“ vidjeti kako to izgleda.

Razveselio nas je i susret sa našim bivšim učenicima, a sada studentima fakulteta. Tomislav nas je dočekao na ulazu u fakultet, a sa Stipom smo se družili na vježbama.

Učenici su bili oduševljeni fakultetom, a naročito asistentima koje smo upoznali, a mnogi od njih su pokazali interes da i sami u budućnosti postanu studenti. Zahvalili smo našim domaćinima i izrazili želju da ovaj oblik terenske nastave i posjet fakultetu postanu tradicionalni.

Izvor: Fani Živković Baralić, dr. vet. med.