FESTIVAL IZVRSNOSTI

Autor: Administrator , 5. 6. 2022.

Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije organizirao je prvi put Festival izvrsnosti koji se održao u Amfiteatru Salone 2. i 3. lipnja. Bio je to jedinstven dvodnevni događaj na kojem su polaznici koji sudjeluju u izvannastavnim programima Centra izvrsnosti sa svojim mentorima predstavili svoja iskustva i projekte koje su proveli u ovoj školskoj godini.

Naša se škola predstavila programom za učeničke zadruge Dalmatinski suvenir. Dva su dana na sajmišnom prostoru u Amfiteatru učenici Bartul Hribar, Laura Poljak, Vesna Abigeil Barbarović, Valentina Romac i njihovi profesori Mara Midžor, Nikola Škarić i Marijana Bjeliš izlagali i prodavali proizvode naše učeničke zadruge, a između ostalih i ovogodišnji suvenir Marendin. Marendin je vrećica u kojoj se krije zdravi obrok, dvije energetske pločice i igra kružić križić s kamenčićima. Unatoč iznimnoj vrućini, bilo je zanimljivo razgledati štandove ostalih zadruga i razmijeniti iskustva.

Drugi naš projekt kojim smo se predstavili na festivalu je Krnjeval u Donjim Kaštelima u programu Čuvari baštine. 24 osnovne škole i 11 srednjih prezentirali su svoje projekte o našim starim užancama. Tako smo čuli o pučkom korizmenom pjevanju, gangi i šijavici, marendi s Faustom, zavjetnoj svetkovini sv. Roka, zaboravljenim igrama i brojalicama, glagoljici u suvremenim medijima, zaboravljenoj legendi o kliškom Davidu koji je pobijedio Osmanliju Golijata, o odnosu čovika i tovara…a jedan je tovar i stigao na festival! O običaju maškaravanja u Donjim Kaštelima, krnjevalskoj povorci, krnji, Maškaduru, makarunima na vreteno, starim receptima….u ovom su projektu istraživali i radili učenici: Duje Dajčbauer, Roko Kvestić, Tin Gotovac, Josipa Kapetanović, Mira Mateta, Nives Borić, Fanny Biljak, Domina Cvitanović i mentorice Sanja Rozga, Daria Maljković i Radojka Hrgović.

Izvor: Radojka Hrgović, prof.