JESEN 2021. U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Administrator , 10. 11. 2021.

Godina čitanja 2021., Mjesec hrvatske knjige (15. 10. 2021. – 15. 11. 2021.) te Međunarodni mjesec školskih knjižnica (listopad), povod su i poticaj za raznovrsne edukativne aktivnosti u školskoj knjižnici. Brošura „Jesen 2021. u školskoj knjižnici“ donosi njihov kratki prikaz kao podsjetnik na naša vesela, poučna ili zanimljiva odgojno-obrazovna događanja.

Početak školske godine je već prilično odmakao i evo nas u još jednoj prekrasnoj, blagoj, žutocrvenoj jeseni punoj kulturnih zbivanja pogotovo u radu školske knjižnice. Rujan je uvijek obilježen dobrodošlicom našim novim odjeljenjima. Krajem mjeseca školsku knjižnicu i čitaonicu organizirano su posjetili učenici prvih razreda kako bi dobili korisne informacije o radu knjižnice i čitaonice, knjižničnim fondovima, Pravilniku o posudbi i svemu što ih je zanimalo.

Kroz listopad, Međunarodni mjesec školskih knjižnica (tema: „Bajke i narodne priče sa svih strana svijeta“) i Mjesec hrvatske knjige (pod motom: „Ajmo HRVATI se s knjigom“), školska knjižničarka je u suradnji s nastavnicima održala različite odgojno-obrazovne aktivnosti vezane uz poticanje čitanja; ipak je ovo Godina čitanja! Sudjelovali su: Željana Bašić, Marijana Bjeliš, Ilona Duišin, Radojka Hrgović, Marija Jerkunica, Marija Lučić, Sandi Popović, Petrana Pupić, Živko Skračić;  odjeljenja: 2. b, 2. c, 3. c, 3. e, 3. f, 3. h, 4. g;  učenici korisnici našeg Učeničkog doma te asistenti naših učenika.

Učenici agroturistički tehničari i prehrambeni tehničari sudjelovali su na izlaganju i radionici u kojoj smo govorili o popularno-znanstvenoj literaturi. Kao primjer smo uzeli knjigu „Bobu Bob: gurmanski herbarij“ našeg svestranog nastavnika dr. sc. Živka Skračića koji je pozvan kao posebni gost na naše satove. Gimnazijalci su imali mogućnost obnoviti znanja o najznačajnijim knjigama iz hrvatske povijesti po izboru književnika i znanstvenika Pavla Pavličića te odigrati književni kviz. U suradnji s Preventivno-zdravstvenim programom Doma škole ostvareni su zanimljivi sadržaji za učenike korisnike Doma vezane uz terapijske životinje i njihov učinak po zdravlje čovjeka - pomoć u radu, čitanju i učenju, a dobili su i  preporuku tematske literature za čitanje. „U svijetu bajki“ bili su naši cvjećari; podsjetili smo se na drage bajke iz našeg djetinjstva, poslušali dvije narodne bajke, rusku „Djed i repa“ i  hrvatsku „Proždrlica“ te odigrali brojne kviz igre. Cvjećari su sudjelovali i u radionici „Projekta Šafran“, vezanog uz stradalu djecu u razdoblju holokausta na kojoj smo pročitali ulomak iz poznatog „Dnevnika Anne Frank“.

Svi naši susreti zabilježeni su fotografijama pa vas pozivam da pogledate brošuru „Jesen 2021. u školskoj knjižnici“ kao mali podsjetnik na ovojesenska događanja.

Izvor: Mirna Luketin, prof. i dipl. knjižničarka, stručni suradnik mentor