Cilj Projekta "Šafran" je edukacija učenika o holokaustu, no i podizanje svijesti o opasnostima mržnje, diskriminacije i predrasuda. On podiže svijest o vrijednostima Europske unije koje promiču mir, pomirbu i dobrobit svih svojih građana, razvija kritičko mišljenje učenika i formiranje moralnih stavova što je sastavni dio Građanskog odgoja i obrazovanja.
Ove školske godine u međunarodnom projektu „Šafran“ sudjeluju 122 osnovne i srednje škole u našoj zemlji, među kojima je i naša škola. Šestu godinu zaredom projekt na školskoj razini vode stručna suradnica knjižničarka Mirna Luketin i nastavnica strukovnih predmeta u programu poljoprivrede, prof. Marijana Bjeliš. U studenom 2023. g. učenice 1. f odjeljenja – zanimanje cvjećar po uputama nastavnice posadile su lukovice žutog šafrana. Njegov cvijet ima šest latica pa podsjeća na žutu Davidovu zvijezdu kojom su Židovi morali obilježavati svoju odjeću tijekom holokausta. 17. 11. 2023. održan je nastavni sat u knjižnici za sudionike projekta. Uz pomoć nastavnih materijala i slušajući izlaganje s prezentacijom, učenici su se pobliže upoznali s ciljevima projekta „Šafran“ kojim se želi podići svijest djece i mladih o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Žuto cvijeće je simbol tuge zbog milijun i pol tragično stradale djece no i simbol nade, izgradnje i razvoja novog života. Šafran uobičajeno cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme kada obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, školska knjižničarka je pripremila tematska izlaganja. Ove školske godine, osim holokausta u književnosti, govorili smo o likovnim djelima nastalim u doba holokausta. Učenici 1. b i 1. f su razmatrali na koji su način autori izrazili svoj očaj, patnju, tugu, sjećanja na lijepe uspomene, čežnju za slobodom. Na izložbenom panou u hodniku škole postavljena je mala izložba o likovnim djelima nastalim u vrijeme holokausta koja se danas čuvaju u Muzeju umjetnosti holokausta u jeruzalemskom Yad Vashemu, središnjem svjetskom centru očuvanja sjećanja na žrtve holokausta.
Za učenike 4. e razreda pripremljena je tema "Glazba u vrijeme holokausta". Razgovarali smo o popularnim pjesmama tog vremena, o „degeneriranoj“, zabranjenoj muzici i plesu – jazzu i swingu, muzici u službi nacističke propagande, pjesmama iz logora i getoa, glazbi koja se svirala tijekom najstrašnijih zločina u logorima, pjesmama antifašističkog otpora, mirnodopskim pjesmama inspiriranim holokaustom te poslušali izabrane glazbene primjere.
Krajem veljače naši su šafrani baš lijepo procvjetali!
U petoj školskoj godini provedbe projekta "Šafran" u našoj školi realizirane su planirane odgojno-obrazovne aktivnosti vezane uz ovaj međunarodni projekt čiji je cilj odgoj mladih generacija u duhu tolerancije, prihvaćanja kulturoloških različitosti, poštivanja drugih nacionalnosti, vjerskih i političkih uvjerenja.
Učenici 1. f razreda koji se školuju za zanimanje cvjeća, pod vodstvom nastavnice Marijane Bjeliš, prof. strukovnih predmeta u programu poljoprivrede, posadili su u listopadu 2022. lukovice žutih šafrana u pripremljene posude u našem školskom stakleniku te na vanjskim prostorima u školskom okruženju i pratili rast mladih biljaka. Žuti šafrani podsjećaju na Davidove zvijezde kojim su Židovi bili prisiljeni obilježavati svoju odjeću no ujedno su spomen na tisuće stradale djece u vremenu holokausta.
U školskoj knjižnici, povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja), za sve učenike 1. f razreda održan je Sat razrednog odjeljenja na kojem su se upoznali s ciljevima projekta „Šafran“. Podsjetili smo se na dnevnik židovske djevojčice Anne Frank koji govori o njenom boravku u skloništu tijekom dvije ratne godine. Pročitali smo pripremljene ulomke iz knjige „Dnevnik Anne Frank“. Prezentacija s videoisječcima i Annini dnevnički zapisi dočarali su učenicima kako je izgledalo tajno sklonište i kako su ukućani provodili vrijeme. Potaknuli su ih na razmišljanje o teškim i tragičnim okolnostima života Židova u vremenu holokausta; skriveni ukućani su svakodnevno strahovali da ih nacisti ne pronađu i odvedu u logore; oskudijevali su u hrani, odjeći, svježem zraku, vanjskim aktivnostima, a sve teže međusobno komunicirali. U knjižnici je bio pripremljen tematski prigodni plakat o djeci žrtvama holokausta koji nam je poslužio za razgovor s ciljem osude svakog oblika kršenja ljudskih prava. Tako smo kroz projekt „Šafran“ realizirali provedbu odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema: Građanski odgoj i obrazovanje, Zdravlje te Osobni i socijalni razvoj.
U hodniku škole, u siječnju 2023. također je bio postavljen veliki plakat na izložbeni pano. Na plakatu su bili izabrani tekstovi iz „Dnevnika Anne Frank“ , edukativni plakati projekta „Šafran“ te kolaž slike žutih šafrana, likovna ostvarenja učenika cvjećara iz prethodnih godina. A što se tiče pravih šafrana, tu je bilo iznenađenja. Oni na vanjskim prostorima procvali su krajem prosinca 2022., a oni u stakleniku za vrijeme proljetnih praznika, krajem ožujka 2023.
I u ovoj šk. god. realizirane su odgojno-obrazovne aktivnosti „Projekta Šafran“ u našoj školi uz uključenje i provedbu odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema: Građanski odgoj i obrazovanje, Zdravlje te Osobni i socijalni razvoj.
U listopadu 2021., učenici koji se školuju za zanimanje cvjećar, pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, posadili su lukovice žutih šafrana u pripremljene posude u našem školskom stakleniku te na vanjskim prostorima u školskom okruženju. U školskoj knjižnici održana je likovna radionica izrade kolaž crteža žutih šafrana u kojoj su sudjelovali cvjećari iz 3. c i 3. f razreda. Tom prigodom učenici su doznali više o samom projektu, pogledali edukativne plakate, našu lanjsku brošuru „Projekt Šafran u našoj školi - 2020./2021.“ te pročitali ulomak iz "Dnevnika Anne Frank".
U siječnju 2022. naše uratke s kreativne radionice iskoristili smo za izradu plakata povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja). Plakat je postavljen na izložbeni pano u hodniku naše škole.
U travnju 2022. ponovo smo se našli u školskoj knjižnici prigodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige – 2. travnja kojeg smo posvetili knjizi „Dnevnik Anne Frank“. U uvodnom dijelu sata razgovarali smo o kršenju građanskih prava koja su dolaskom Hitlera na vlast uslijedila u vremenu pred 2. sv. rat. Potom smo se podsjetili na priču o židovskoj djevojčici Anne Frank i njenom boravku u skloništu tijekom dvije ratne godine, kad nastaje njen dnevnik. U pripremljenoj prezentaciji i videoisječku učenici su doznali kako su izgledale te sakrivene prostorije i kako su ukućani provodili vrijeme što ih je potaklo na razmišljanje koliko im je bilo teško živjeti u ovom zatvorenom i zamračenom prostoru, u strahu od ratnih zbivanja, u oskudici hrane i primjerene odjeće te svim međusobnim problemima o čemu je Anne pisala u svom dnevniku.
U lipnju 2022. „Projekt Šafran“ je predstavljen učenicima – korisnicima našeg Učeničkog doma u okviru suradnje školske knjižnice i Zdravstveno-preventivnog programa Doma kojeg vodi odgajateljica prof. Marija Jerkunica. Na ovom satu uključili smo razne teme vezane uz obljetnice kroz drugo polugodište: obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, Dana pobjede nad fašizmom i Dana Europe, a razgovarali smo i o važnosti mentalnog zdravlja. I na ovom satu koristili smo odlomke iz knjige „Dnevnik Anne Frank“. Povezali smo izabrane tekstove iz Anninog dnevnika s našim životnim iskustvima boravka u zatvorenom prostoru za vrijeme lockdowna (proljeće 2020. g.) uslijed pandemije koronavirusa i preporukama HZJZ (iz travnja 2020.) vezanim uz aktivnosti koje mogu u takvim uvjetima života u zatvorenom pomoći očuvanju mentalnog zdravlja i psihološke dobrobiti.
25. lipnja 2022.
Google Doodle u čast Anne Frank
I ove jeseni Javna ustanova Spomen područje Jasenovac nam je osigurala i poslala lukovice žutih šafrana. Pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, nastavnice strukovnih predmeta u programu poljoprivrede, učenici 2. f – cvjećari i 3. e – agroturistički tehničari u školskom stakleniku posadili su lukovice i pratili njihov uzgoj.
Budući da se nastava u siječnju 2021. zbog epidemioloških mjera suzbijanja širenja pandemije COVID-19 odvijala online, nismo mogli u neposrednim odgojno-obrazovnim aktivnostima obilježiti Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti (27. siječnja). Stoga smo aktivnosti prilagodili uvjetima rada. Školska knjižničarka je pripremila digitalnu brošuru Srednja škola Braća Radić - Projekt Šafran i poslala je u učenicima u sve razredne timove putem platforme MS Teams, a također je objavljena na mrežnim stranicama škole i u Virtualnoj knjižnici za šk. god. 2020./2021.
Brošura donosi informacije o Projektu Šafran, simbolici žutih cvjetova, našem sudjelovanju u ovom međunarodnom projektu i pojašnjenja o holokaustu. Potiče na razmišljanje o raznim oblicima kršenja građanskih prava i počinjenim zločinima za vrijeme holokausta te ujedno podiže svijest o opasnostima mržnje, predrasuda i diskriminacije. U izborniku Virtualne knjižnice Kalendar čitanja preporuka teme za mjesec siječanj je 2. sv. rat i literarna djela s temom holokausta. Knjižničarka je pripremila kratke bilješke uz izabrane naslove koji bi našim učenicima mogli biti zanimljivi i poučni.
Iako smo informacijama i edukativnim sadržajima virtualno mogli doći do svih učenika u školi, ipak se osjetio manjak komunikacije - iznošenje i razmjena mišljenja i stavova koje je moguće ostvariti jedino u nastavi uživo. Nadajmo se već sljedeće školske godine!
I u ovoj školskoj godini naša škola je uključena u Projekt Šafran. Preko zaklade HET Ireland i Spomen područja Jasenovac nabavili smo lukovice žutih šafrana. Pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, nastavnice strukovnih predmeta u programu poljoprivrede, učenici 2. e razreda u zanimanju agroturistički tehničar jesenas su posadili lukovice i brinuli se za njihov uzgoj.
O simbolici ovog cvijeća doznali su iz predavanja školske knjižničarke koja im je objasnila namjenu Projekta Šafran. Povezali smo žuti šafran sa stradanjima šest milijuna Židova tijekom II. svjetskog rata (morali su nositi žutu Davidovu zvijezdu na odjeći, ovaj žuti cvijet sa svojih šest latica nosi simboliku tuge i stradanja). Među žrtvama je bilo milijun i pol djece. Šafrani su ujedno i simbol ponovnog rasta i nade u sretniju budućnost. Učenici su pokazali vrlo solidna znanja o događanjima vezanim za holokaust te u diskusiji osudili rasnu, vjersku i nacionalnu diskriminaciju.
Zadnji tjedan siječnja i početkom veljače u školi smo obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti (27. siječnja). Knjižničarka je organizirala za učenike i njihove razrednike i nastavnike razna tematska predavanja: Holokaust - Dnevnik Ane Frank (za 1. e i 3. a), Glazba u vrijeme Holokausta (1. a i 2. g) te Holokaust i Projekt Šafran (2. e).
U suradnji sa školskom knjižnicom, učenici poljoprivrednih zanimanja pod vodstvom prof. Marijane Bjeliš, nastavnice strukovnih predmeta u programu poljoprivrede, uključili su se u Projekt Šafran. Tijekom listopada u školskoj knjižnici pogledali su i pročitali pripremljene edukacijske materijale. U kratkom izlaganju školska knjižničarka Mirna Luketin je učenicima približila povijesne činjenice vezane uz holokaust, objasnila svrhu projekta i obavijestila ih o predviđenim aktivnostima. Prof. Bjeliš je s učenicima razgovarala o karakteristikama lukovica, načinu razmnožavanja i uzgojnim postupcima. Potom smo se okupili pred školskim staklenikom, pripremili posude za sadnju i zasadili lukovice.
Krajem siječnja naši šafrani su procvjetali, no cvijet se održao vrlo kratko vrijeme. Razrednici su u svojim odjeljenjima prigodnim aktivnostima ili razgovorom obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Završetak planiranih aktivnosti povezali smo s Međunarodnim danom dječje knjige (2. travnja). Već ocvale biljke (sad se vidi samo zeleno lišće) donijeli smo u knjižnicu. Knjižničarka je pripremila prezentaciju o životu, tajnom skloništu, mislima, osjećajima i zapažanjima djevojčice Anne Frank koje su objavljene u njenom Dnevniku. Većina učenika je pročitala ovo djelo u osnovnoj školi i na njih je ostavilo snažan dojam. Tako nam je simbolika žutih šafrana poslužila kao poticaj za osudu kršenja građanskih prava s ciljem podizanja svijesti učenika o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.
https://hetireland.org/wp-content/uploads/2015/02/CROATIA_Crocus_2016_HandBook.pdf
« Kolovoz 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |