Berba maslina 2020.

Autor: Administrator , 20. 10. 2020.

Veselo i radno je danas bilo u školskom masliniku. Obrana su stabla različitih sorti maslina. Učenici i nastavnici brali su zdrave i prošarane plodove u optimalno vrijeme obojenosti.

Za berbu maslina su poznate stare izreke: ‘Sveti Luka - na masline ruka’.

Branje se odvijalo ručno i grabljicama . Nakon branja, masline je potrebno u što kraćem vremenu prevesti u uljaru, jer je optimalno da se ubrani plod što prije preradi kako ne bi došlo do promjena u kvaliteti ulja uzrokovanih stajanjem, zagrijavanjem i razvojem mikroorganizama. Plodove sa naših maslina smo preradili u uljari par sata nakon berbe.

Brojni mitovi potvrđuju da su drvo i plod masline zasigurno simbol kulture Mediterana. Grčka božica Atena je zazivala nicanje maslinovog stabla čije je ulje osobito cijenjeno na Olimpu – prijestolnici Bogova, a koštice divlje masline stare 9000 godina su nađene čak i u spiljama. Golubica iz Noine Arke kao simbol pomirenja Boga i ljudi u kljunu je nosila maslinovu grančicu. Homer je maslinovo ulje nazivao tekućim zlatom.

Svi znamo za staru izreku koja kaže da je maslina kao majka. I kad je godinama zanemariš iz kojekakvih razloga ona te uvijek čeka, daje ti zaštitu i mir, gladnog nahrani. Pa i ako nisi gladan možeš joj zapjevati jednu od naših najpoznatijih pjesma „Maslina je neobrana“.

Mi smo danas ipak pjevali zadovoljni s obavljenim poslom.

Više u našoj foto-galeriji klikom ovdje

Izvor: Marijana Bjeliš, prof.

VIRTUALNA KNJIŽNICA 2020/21

« Prosinac 2020 »