Program GLOBE
GLOBE je znanstveno-obrazovni program u čijem je središtu zanimanje za okoliš, a namijenjen je učenicima osnovnih i srednjih škola.


SADRŽAJI PROGRAMA GLOBE
Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole, u području atmosfere, vode, tla i pokrova. Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka, koja je otvorena i dostupna svim posjetiteljima na adresi: www.globe.gov
Ne postoje ograničenja za pregled i korištenje baze podataka, ali unositi podatke mogu samo osobe koje su prošle potrebnu edukaciju.
Voditelji programa:
Ivanka Stipoljev, prof.
Mihajlo Lerinc, prof.

SPORAZUM O PROVEDBI PROGRAMA GLOBE
Zamisao o znanstveno obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Na isti je dan (22. travnja) 1995. godine program eksperimentalno pokrenut u SAD, a vlade mnogih zemalja diljem svijeta tih su dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume o provođenju programa GLOBE.
Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa Sporazum je potpisan 13. travnja 1995. Odgovorna institucija, koja je potpisnik Sporazuma o implementaciji programa GLOBE u Hrvatskoj je Ministarstvo znanosti i obrazovanja, dok je za neposrednu provedbu zadužena Agencija za odgoj i obrazovanje.

NOSITELJI PROGRAMA GLOBE NA MEĐUNARODNOJ RAZINI
Neposredna provedba programa na svjetskoj razini u nadležnosti je Ureda za program GLOBE (GPO) u sklopu Univerzitetske korporacije za atmosferska istraživanja (UCAR) u SAD. Glavni sponzor programa je NASA (američka državna agencija za atmosferu i svemir), a partneri u provedbi su Nacionalna agencija za oceane i atmosferu (NOAA), američka Nacionalna fondacija za znanost i US State Department.
U program je danas uključeno više od 120 zemalja iz cijelog svijeta.

ŠTO UKLJUČIVANJE U GLOBE DONOSI ŠKOLI?
Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom brojne vještine i pozitivne stavove te stječu samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju i doprinosu.
U razradi metodologije GLOBE mjerenja i pratećih edukativnih materijala sudjelovali su renomirani stručnjaci pa stranice Programa GLOBE predstavljaju vrijedan edukativni resurs, čak i ako škola nije aktivno uključena.
Aktivnosti:
Učenički radovi:
Analiza povezanosti vrste oblaka i temperature zraka kroz podatke GLOBE programa
19.02.2025.
Naši globovci Petar i Josip, na postaji Porat u K. Novom, mjere prozirnost i temperaturu mora, njegovu gustoću, kao i količinu nitrata/nitrita i kisika.
3.03.2025.
Na Međunarodnom virtualnom znanstvenom simpoziju (IVSS) objavljen je istraživački rad GLOBE učenika kojeg su napravili pod vodstvom svojih mentora profesora Ivanke Stipoljev i Mihajla Lerinca.
Podnesak za GLOBE International Virtual Science Symposium (IVSS) objavljen je na GLOBE web stranici, a izvješće možete pogledi na poveznici: